Reklama

Biblia Szczygła

Biblia Szczygła

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Pierwszymi polskimi reporterami byli Reymont, Żeromski, Korczak. Antologia XX-wiecznego polskiego reportażu uprzytamnia, że mamy do czynienia z poważnym gatunkiem literackim. Oto kardiogram polskiej rzeczywistości.
Mariusz Szczygieł podczas premiery książki „100/XX Antologia polskiego reportażu”, Warszawa, 10 marca 2014 r. Fot. Bartosz Krupa / EAST NEWS
N

No i w końcu można zrobić użytek z czytnika Kindle. Bo jednak trudno zabierać do tramwaju papierowe wydanie antologii reportażu „100/XX” pod redakcją Mariusza Szczygła, imponujące, składem i liternictwem przypominające Biblię. Dwa tomy, nazwijmy je Starym i Nowym Testamentem Reportażu (1901–1965 i 1966–2000), a w nich 102 autorów, 101 reportaży, 2000 stron – mniej więcej 3,5 kilograma wagi.
Hołd reportera złożony literaturze faktu i ważny wkład w polską kulturę. Żadna z dotychczasowych antologii nie miała takiego rozmachu. W dodatku sama w sobie jest jednym wielkim reportażem złożonym z setki puzzli, którego tematem jest Zdziwienie. To dowód na to, że reportaż jest grupą krwi.
BIMBER
Każdy z tekstów otwiera wstęp – nie tyle biogram autora, co rodzaj opowieści o warsztacie, reporterze i czasie. Szczygieł cytuje tu również teksty w antologii...

17386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]