Reklama

Będzie, jak jest

Będzie, jak jest

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Prawdziwa walka toczy się tu za kulisami, gdzie kryją się oligarchowie, a nie na arenie, gdzie występują politycy. Jak wygląda Ukraina przed wyborami parlamentarnymi?
O

Opinia międzynarodowa odetchnęła, gdy na początku października demokracja obroniła się w Gruzji – gdzie wybory parlamentarne przegrał obóz prezydenta Micheila Saakaszwilego. Tymczasem wciąż niewiadome są losy słabnącej demokracji na Ukrainie. Oba kraje, Gruzja i Ukraina, kiedyś szły łeb w łeb w procesie demokratyzacji i zbliżania z Europą. Mimo przegranej wojny z Rosją oraz wątpliwości co do stylu rządzenia Saakaszwilego, Gruzja kontynuuje kurs na Zachód. Ukraina błądzi i marnuje szansę za szansą.

Niestety, wybory parlamentarne, które odbędą się tu w niedzielę 28 października, nie przyniosą żadnej zmiany – nawet jeśli opozycja zdołałaby je wygrać. Dlatego ostatnie tygodnie nie przebiegały w atmosferze, jakby miała się decydować przyszłość. Ukraińcy zdaje się zrozumieli, że niewiele się dla nich zmieni – i nieszczególnie ich to obchodzi... Słabe reakcje na wyroki dla Julii...

8536

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]