Reklama

Ładowanie...

Bassani: arbiter literackiej elegancji

28.07.2014
Czyta się kilka minut
Na półce dorobek Giorgia Bassaniego (1916–2000) zajmuje mało miejsca – jedna powieść, kilka zbiorów drobniejszej prozy, kilka tomików poezji – ale jego postać wyłania się z cienia dosłownie wszędzie tam, gdzie we Włoszech działo się coś ciekawego.
Fot. iicparigi.esteri.it
B

Był arbitrem elegancji literackiej, akuszerem wielkich wydarzeń i karier pisarskich. Przez prawie dwadzieścia lat redagował prestiżowy almanach literacki „Botteghe Oscure”, w którym po raz pierwszy zaistnieli na włoskim rynku wszyscy liczący się pisarze obszaru anglojęzycznego z Trumanem Capote’em na czele. Jako szef działu powieściowego wydawnictwa Feltrinelli zapewnił światową premierę „Doktorowi Żywago” – powieść Pasternaka ukazała się najpierw we włoskim przekładzie.
Jeszcze większy tytuł do chwały daje mu wydanie „Geparda” Giuseppa Tomasiego di Lampedusa. Pierwszy poznał się na talencie „amatora”, będącego wprawdzie herbowym księciem, ale żyjącego poza artystycznymi konstelacjami towarzyskimi, przez co odprawiały go z kwitkiem inne czołowe oficyny, a renomowani redaktorzy prychali na skostniałą formę i niemodny temat. Bez intuicji i uporu Bassaniego w odzyskaniu...

2850

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]