Reklama

Bassani: arbiter literackiej elegancji

Bassani: arbiter literackiej elegancji

28.07.2014
Czyta się kilka minut
Na półce dorobek Giorgia Bassaniego (1916–2000) zajmuje mało miejsca – jedna powieść, kilka zbiorów drobniejszej prozy, kilka tomików poezji – ale jego postać wyłania się z cienia dosłownie wszędzie tam, gdzie we Włoszech działo się coś ciekawego.
Fot. iicparigi.esteri.it
B

Był arbitrem elegancji literackiej, akuszerem wielkich wydarzeń i karier pisarskich. Przez prawie dwadzieścia lat redagował prestiżowy almanach literacki „Botteghe Oscure”, w którym po raz pierwszy zaistnieli na włoskim rynku wszyscy liczący się pisarze obszaru anglojęzycznego z Trumanem Capote’em na czele. Jako szef działu powieściowego wydawnictwa Feltrinelli zapewnił światową premierę „Doktorowi Żywago” – powieść Pasternaka ukazała się najpierw we włoskim przekładzie.
Jeszcze większy tytuł do chwały daje mu wydanie „Geparda” Giuseppa Tomasiego di Lampedusa. Pierwszy poznał się na talencie „amatora”, będącego wprawdzie herbowym księciem, ale żyjącego poza artystycznymi konstelacjami towarzyskimi, przez co odprawiały go z kwitkiem inne czołowe oficyny, a renomowani redaktorzy prychali na skostniałą formę i niemodny temat. Bez intuicji i uporu Bassaniego w odzyskaniu...

2850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]