Reklama

Barbarzyńskie i skuteczne

Barbarzyńskie i skuteczne

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Pochód Państwa Islamskiego został zatrzymany przez wojska kurdyjskie i irackie. Ale walka szybko się nie skończy: Kalifat stał się sprawnie funkcjonującym parapaństwem.
Irakijka z odbitego właśnie miasta Amerli; początek września 2014 r. Fot. Ahmad al-Rubaye / AP / EAST NEWS
P

Podrzynanie gardeł zakładnikom, masowe egzekucje jeńców, porwania cywilów: od wschodniej i północnej Syrii aż po środkowy Irak ciągnie się ślad terroru Państwa Islamskiego. W miasteczku Sulejman Beg, na południe od Kirkuku, które wojska kurdyjskie (peszmergowie) i milicje szyickie odbiły z rąk dżihadystów, mieszkańcy odkryli masowy grób z ponad 20 ciałami – mają to być kierowcy ciężarówek, pięć miesięcy temu uprowadzeni przez ekstremistów. Mieszkańcy innej miejscowości, też pod Kirkukiem, donoszą, że bojownicy Państwa Islamskiego uprowadzili 50 miejscowych Turkmenów (szyitów).
Skomplikowana wojna
Organizacje praw człowieka od dawna oskarżają Państwo Islamskie o zbrodnie przeciw ludzkości. Choć dla sprawiedliwości trzeba powiedzieć, że wyjątkową brutalność w tej wojnie, która toczy się na terenie Iraku i Syrii, okazują nie tylko sunniccy fanatycy z Państwa...

5061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]