Reklama

Autoportret ze smyczkiem

Autoportret ze smyczkiem

28.07.2014
Czyta się kilka minut
Grę Kai Danczowskiej charakteryzuje emocjonalna intensywność. Żadne pociągnięcie smyczka nie jest tu obojętne.
T

To zawsze było jedno z pytań z typowo polską odpowiedzią. Dlaczego Kaja Danczowska praktycznie nie ma żadnych płyt? Dlaczego w ciągu ostatnich czterech dekad można je było policzyć na palcach jednej ręki? Gdyby była skrzypaczką czeską czy węgierską, nie mówiąc o niemieckiej lub rosyjskiej, mielibyśmy w jej interpretacji cały repertuar, jaki tylko kiedykolwiek byłaby skłonna zagrać. I oto cud. Wreszcie – mamy.
Rozsypany po różnych archiwach – radiofonii polskich i niemieckich, wytwórni płytowych mniejszych i większych (aż po Deutsche Grammophon) – dorobek nagraniowy zebrało do jednego pudła Polskie Radio z okazji jubileuszu artystki. Oczywiście, że siedem płyt to tylko skromny wybór, ale dokonany przez samą skrzypaczkę.
Każdemu nagraniu towarzyszy wspomnienie artystki – wspomnienie partnerstwa z pianistami i dyrygentami, zamówień i warunków, w jakich powstawały. Jak...

4066

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]