Reklama

Arrasy Rzeczypospolitej

Arrasy Rzeczypospolitej

21.02.2012
Czyta się kilka minut
Maria Hennel-Bernasikowa: DZIEJE ARRASÓW KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA
W

Wydają się nieodłączną częścią Wawelu, a przecież losy kolekcji szesnastowiecznych arrasów flamandzkich, zgromadzonej przez ostatniego z Jagiellonów, były tak burzliwe, że jej dzisiejszą obecność na zamkowych ścianach należałoby traktować w kategorii cudu. Książka dr hab. Marii Hennel-Bernasikowej, wieloletniego kustosza Działu Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu, dobitnie o tym przypomina.

Arrasy Zygmunta Augusta „wielokrotnie stanowiły tło dworskich uroczystości z okazji koronacji czy królewskich zaślubin. Były przedmiotem sporów dotyczących ich przynależności, obiektami zastawu i grabieży, powodem rozgrywek politycznych... Uniknęły pożarów, dostania się na stałe w obce ręce, niebezpieczeństwa ostrzelania i zatonięcia, zniszczenia przez niewłaściwe przechowywanie. Były wożone królewskimi »skarbnymi wozami«, taborem grabieżcy, chłopskimi furmankami,...

4229

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]