Reklama

Apostazja korespondencyjna

Apostazja korespondencyjna

20.01.2014
Czyta się kilka minut
GIODO i dziennikarze mylą się w interpretacji wyroku NSA w sprawie apostazji. „Korespondencyjne” wystąpienie z Kościoła jest sposobem wątpliwym i nie powinno być prawnie skuteczne.
J

Jesienią zeszłego roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał kilka rozstrzygnięć w sprawach dotyczących obowiązku proboszczów dokonywania wpisów w parafialnych księgach chrztu odnotowujących fakt apostazji, tzn. wystąpienia konkretnej osoby ze wspólnoty Kościoła katolickiego. Wyrok NSA jest wynikiem wszczęcia postępowania przed sądem administracyjnym. Osoba, która chciała wystąpić ze wspólnoty Kościoła, przesłała proboszczowi parafii, w której została ochrzczona, oświadczenie o apostazji. Zażądała również sporządzenia stosownej wzmianki o tym fakcie w księdze chrztów oraz przesłania odpisu metryki zawierającego odpowiednią wzmiankę. Proboszcz odmówił żądania, wskazując, iż nie odpowiada ono wymogom formalnym: aby było skuteczne, należy osobiście stawić się w kancelarii parafialnej i w obecności duchownego i dwóch świadków złożyć takie oświadczenie. Rolą duchownego jest również...

9330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]