Abp MAREK JĘDRASZEWSKI

Metropolita łódzki

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Marian Zubrzycki / FORUM
Najczęściej wypowiadane słowa* / Fot. Marian Zubrzycki / FORUM

1. Co miał do powiedzenia wiernym w czasie ostatniej Wielkanocy?
„Jesteśmy świadkami tego, iż Europa, a także w dużej mierze już wiele urzędów publicznych naszej ojczyzny, z tej prawdy o Chrystusie Zmartwychwstałym się wycofują” – mówił, dodając, że Kościół „tę prawdę głosi światu, w porę i nie w porę. Tą prawdą kształtowała się Europa i jej kultura”.

2. Czy i jak mówi o kryzysie rodziny?
Pytany, czemu Kościół skupia się na homoseksualizmie czy in vitro, a nie na rodzinie, odpowiedział: „Czy to są mniej ważne rzeczy niż rodzina? Boję się, że nie”. To ogromne zagrożenia – tłumaczył.

3. Czy brał udział w dyskusji o gender?
Przed gender przestrzega, ale bez paniki. „Bałbym się irracjonalnego lęku przed poznawaniem ideologii gender. Trzeba ją poznawać, aby uświadomić sobie niebezpieczeństwa, jakie niesie. Nowy ateizm jest w zasadzie neomarksizmem”.

4. Jaki jest jego stosunek do Radia Maryja?
Jeden z tych polskich hierarchów, którzy zachowują dystans do Radia Maryja, otwarcie nie krytykując jednak mediów o. Rydzyka.

5. Co mówi o patriotyzmie i obowiązkach obywatelskich?
Jego zdaniem podnoszą się nowi imperatorzy, „którzy nie mają ani pod sobą, ani nad sobą nic takiego, co by szanowali”. Towarzyszy im „rzesza pochlebców, którzy dowodzą, że imperatorzy tak właśnie czyniąc, są dobroczyńcami ludzkości”.

6. Świat – to zagrożenie czy źródło inspiracji?
Jego zdaniem zachodnia kultura sprawia wrażenie przesuwania się „w stronę smugi cienia”: „Tam, gdzie nie ma ani światła, ani ciemności, gdzie wszystko pozbawione jest kształtu i wyrazu. Gdzie ginie rozeznanie prawdy i kłamstwa, dobra i zła”.

7. Czy mówi o przyszłości?
Rozmawia o niej z wiernymi: raz w miesiącu odpowiada publicznie na pytania zwykłych ludzi. „To spojrzenie na nauczanie Kościoła poprzez problemy, z którymi wierni spotykają się na co dzień” – tłumaczy.


CZYTAJ WIĘCEJ: 
BISKUP OD ŻMUDNEJ ROBOTY: Powinien być sprawnym administratorem, cieszyć się powszechnym autorytetem, posiadać zdolności mediacyjne i odwagę ewangelicznego szaleńca – cechy, które trudno pogodzić >>>


* Analiza za pomocą narzędzia textalyser.net na podstawie wyboru homilii z lat 2012–2013, głoszonych z okazji świąt i uroczystości, dostępnego w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Im większe słowo, tym częściej pojawiało się w próbie. Wielkość próby: 9,8 tys. zn.;
Cytaty pochodzą z homilii oraz wypowiedzi dla mediów z lat 2012-2014. Wybór: Anna Goc, Marcin Żyła.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014