Reklama

17-23 I

17-23 I

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Przed wschodem słońca
O

Obyczajowy,

reż. Richard Linklater,

USA 1995, TVN 7, poniedziałek 19 I, 20.05

Ten film mógłby być audycją radiową - cała jego energia jest energią rozmowy, niekończącej się, niezważającej na różnice językowe czy kulturowe. W prostej opowieści o spotkaniu Francuzki i Amerykanina czekających na pociąg w Wiedniu daje się odczuć ducha pokolenia urodzonego w latach 70.

Nie zrozum mnie źle

Dokumentalny,

reż. Adina Pintilie,

Rumunia 2007, Planete, poniedziałek 19 I, 23.55, piątek 23 I, 21.55

Spojrzenie artysty na upośledzenie czy psychiczną chorobę niemal zawsze obciążone jest tendencją nazbyt "kliniczną" czy wręcz podglądacką, to znów nadmiernie estetyzującą bądź mitologizującą podpatrywanego odmieńca. Młoda rumuńska reżyserka...

2081

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]