Dziennikarze powalczą ze sztuczną inteligencją o swoje: „New York Times” skarży OpenAI i Microsoft

Dlaczego słynny nowojorski dziennik zażądał „zniszczenia” GPT i innych modeli sztucznej inteligencji, które wykorzystują jego treści?

29.12.2023

Czyta się kilka minut

New York Times vs Microsoft
Siedziba New York Times. Nowy Jork, 27 października 2022 r. / fot. Jakub Porzycki / NurPhoto / Getty Images

Czy wolno skopiować cudzy tekst i opublikować jako własny? Albo, powołując się na źródło, przypisywać mu bzdury? Odpowiedzi są oczywiste, ale nie dla twórców chatbotów takich tak ChatGPT czy Copilot (jak przemianowano Binga). Te wielkie modele językowe sztucznej inteligencji wytrenowano na milionach tekstów bez pytania ich autorów o zgodę. Jeden z nich, „New York Times”, postanowił więc upomnieć się o swoje i złożył pozew przeciwko OpenAI (twórcy GPT) oraz Microsoftowi (właścicielowi Copilota).

Nowojorski dziennik z właściwą sobie rzetelnością dowodzi, jak łamane są jego prawa. W pozwie wskazuje m.in. na wyniki eksperymentu, w którym GPT miał dokończyć artykuły na podstawie wskazanych mu fragmentów tekstu – wygenerowane treści były identyczne lub prawie identyczne z oryginałami wcześniej opublikowanymi w gazecie. Zwykle bez wskazania źródła. W innych przypadkach, gdzie boty powoływały się na źródło, wypisywały bzdury, np. Bing, pytany o to, jakich 15 produktów spożywczych „NYT” uznaje za najzdrowsze dla serca, wskazał 12, których w artykule gazety nie wymieniono.

W pozwie oczywiście chodzi o pieniądze. Gazeta argumentuje, że inwestuje w rzetelne dziennikarstwo, a OpenAI i Microsoft, wykorzystując jej treści bez zezwolenia i zapłaty, stworzyły konkurencyjne „produkty”, a to przekłada się na straty dziennika z subskrypcji, licencji czy reklam, czyli tego, z czego żyją współczesne gazety. Ile dokładnie domaga się „NYT”, nie wiadomo. Ale dziennik zażądał także „zniszczenia” GPT i innych modeli AI lub zbiorów danych szkoleniowych, które wykorzystują jego treści.

Microsoft na razie milczy. OpenAI wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że „szanuje prawa twórców i właścicieli treści”, ale również zobowiązuje się do współpracy z nimi, by „zapewnić im korzyści z technologii sztucznej inteligencji i nowych modeli przychodów”. Technologiczni giganci doskonale wiedzą, że zrzynanie cudzych tekstów jest niezgodne z prawem – już wcześniej OpenAI dostała w tej sprawie pozwy m.in. od pisarzy, wśród nich George’a R.R. Martina, Johna Grishama czy Jodi Picoult. Co więcej, w ciągu ostatnich miesięcy OpenAI podpisała umowy na wykorzystanie artykułów z Associated Press czy Axel Springer.

Zdaniem większości komentujących tę sprawę prawników, choć związana jest ona z szybko rozwijającą się nową technologią, dotyczy starego problemu łamania praw autorskich. Pozew złożony przez „NYT” może być przełomowy dla całej branży, bo media – zamiast być okradane – mają szansę zacząć zarabiać. Bloomberg podaje, że Axel Springer za możliwość wykorzystania jego treści w systemie sztucznej inteligencji dostanie dziesiątki milionów euro. 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce międzynarodowej, ekologicznej oraz społecznego wpływu nowych technologii. Współautorka (z Wojciechem Brzezińskim) książki „Strefy cyberwojny”. Była korespondentką m.in. w Afganistanie, Pakistanie, Iraku,… więcej
Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki „Strefy cyberwojny”. Stypendysta Fundacji Knighta na MIT, laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Zdobywca… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 1/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Media walczą ze sztuczną inteligencją o swoje