Żywy, choć martwy

W styczniu Constantin Reliu dowiedział się, że od dawna nie żyje. W zeszłym tygodniu rumuński sąd odmówił unieważnienia świadectwa zgonu. Wyrok jest ostateczny, mimo że pan Constantin ma 63 lata i wciąż żyje.

17.03.2018

Czyta się kilka minut

Constantin Reliu w sądzie w Vaslui, 14 marca 2018 r.  / Fot. Simona Voicu / Adevarul / AP / East News
Constantin Reliu w sądzie w Vaslui, 14 marca 2018 r. / Fot. Simona Voicu / Adevarul / AP / East News

Kłopoty Constantina Reliu, kucharza z zawodu, zaczęły się, gdy w 1992 r. postanowił wyjechać za chlebem do Turcji. W mieście Barlad, w którym mieszkał, zostawił żonę. Kiedy po trzech latach wrócił z emigracji, odkrył, że w jego domu mieszka już inny mężczyzna. W 1999 r. pan Constantin, wciąż zdruzgotany zdradą i znów bez grosza przy duszy, znów postanowił wyjechać do Turcji. Tym razem już na zawsze.

W grudniu ubiegłego roku został jednak aresztowany przez turecką policję, a gdy okazało się, że ważność jego dokumentów, dowodu tożsamości i wizy dawno się skończyła, władze w Ankarze postanowiły go odesłać do Rumunii, a jako karę dodatkową wydały mu dożywotni zakaz odwiedzin Turcji.

Już to było bolesnym przeżyciem, ale prawdziwe druzgocący cios dosięgnął go na lotnisku w Bukareszcie, gdy żołnierze straży granicznej oznajmili, że nie mogą go wpuścić do kraju, ponieważ od dwóch lat nie żyje. Przez sześć godzin pan Constantin przekonywał żołnierzy i celników, że jednak żyje i choć zdrowie już nie to, co kiedyś, to jednak na tamten świat się jeszcze nie wybiera. Żołnierze zadali mu dziesiątki podchwytliwych pytań, mających potwierdzić jego tożsamość: pytali o miasto Barlad, o to, gdzie stoi i jak wygląda miejscowy ratusz, sprawdzili odciski palców, mierzyli linijką rozstawienie oczu i porównywali z fotografią w starym paszporcie. „W końcu uznali, że ja to jednak ja” – opowiadał pan Constantin bukareszteńskiemu korespondentowi agencji informacyjnej Associated Press.

Władze miasta Barlad, gdzie kiedyś mieszkał i do którego niezwłocznie pojechał, tak łatwo w zapewnienia pana Constantina już nie uwierzyły. Przez długie tygodnie przekonywał urzędników w ratuszu, że żyje i błagał o wystawienie nowych dokumentów tożsamości. Odmówili. W końcu to oni sami w 2016 r. wystawili na prośbę żony świadectwo jego zgonu.

Pan Constantin postanowił pójść do sądu okręgowego w Vaslui i prosić o unieważnienie świadectwa zgonu. Tłumaczył, że skoro osobiście przyszedł o to prosić, nie ma lepszego dowodu na to, że wciąż żyje. W czwartek sędzia okręgowy odrzucił jego prośbę. Powołał się, co prawda, na względy proceduralne („wniosek wpłynął zbyt późno”), ale oznajmił, że jego wyrok jest ostateczny.

„Nic tylko siąść i płakać” – skarżył się dziennikarzowi AP pan Constantin. – „Nie mam za co żyć, bo w papierach stoi, że umarłem. Nie przyjmą mnie do szpitala, bo figuruję jako martwy”. W pierwszym porywie gniewu chciał szukać żony: zemścić się za zdradę i uśmiercenie w papierach. Okazało się jednak, że wyjechała do Włoch, a on, nie mając paszportu, nie może przekroczyć granicy. Mógłby wystąpić znów do sądu, ale nie ma na to pieniędzy. „Zarobiłbym na siebie, ale kto przyjmie do pracy nieboszczyka?” – narzeka.

Dziennikarzowi AP powiedział, że widzi jeden dla siebie tylko ratunek: zamierza napisać do samego tureckiego prezydenta Erdogana, żeby w swoim majestacie i łaskawości odwołał wydany przez jego urzędników zakaz, uniemożliwiający panu Constantinowi powrót do Turcji.

Czytaj także: Strona świata - specjalny serwis "TP" z analizami i reportażami Wojciecha Jagielskiego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć - w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony… więcej