Reklama

Żydowska osada

Żydowska osada

05.07.2021
Czyta się kilka minut
MENAHEM KAHANA / AFP / EAST NEWS
E

Eviatar to nazwa nowej żydowskiej osady na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu. Położona niedaleko palestyńskiego miasta Nablus, stała się zarzewiem wielodniowych protestów Palestyńczyków, podczas których zginęły cztery osoby, a także pierwszym poważnym testem dla nowego izraelskiego rządu premiera Naftalego Bennetta. W wyniku negocjacji uzgodniono ostatecznie, że osadnicy opuszczą Eviatar, zostaną tu jednak ich mobilne domy, a całość zostanie przekształcona w bazę izraelskiej armii, która w przyszłości ma zdecydować o ewentualnym powrocie mieszkańców. Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje ponad pół miliona żydowskich osadników. Na zdjęciu: dotychczasowi mieszkańcy Eviatar oślepiani laserami przez Palestyńczyków z sąsiedniej wsi, 28 czerwca 2021 r. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]