Reklama

Życie po Palermo

Życie po Palermo

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Po Palermo wszystko jest inne. Po Palermo jedzenie jest "jak picie wody, gdy już zakosztowało się wina".
W Palermo / fot. Wojciech Nowicki
W

Włóczę się cały dzień ulicami; kiedy jestem tutaj za trzecim razem, piszę do córki: "Chodzę po Palermo jak po Sandomierzu, tylko jedzenie tutaj gorsze".

(Jarosław Iwaszkiewicz, "Książka o Sycylii")

Palermitanka (nazwę ją W) mówi, że nocą zimno i wicher, morze niespokojne. Ale wicher słabnie, robi się cieplej, całe miasto ogarnia niejednolity zapach, układający się warstwami. Kurz, sucha ziemia, choć dookoła ziemi nie widać na razie ani kawałka. Słodka, piżmowa woń śmieci, bo w cieple nocy kiszą się odpadki, na rogach ulic, gdzie stoją kontenery. Zapach czegoś, czego jeszcze nie widać: kwitną pomarańcze. Do tego idzie wiatr od morza (choć to blisko centrum miasta, ale w Palermo od morza zawsze dzieli krótki spacer) i wszystko zabiera ze sobą, pochłania wyziewy z kubłów, pomarańczowe kwiaty, rozpyla w powietrzu jod, zapach rozrzedzonej soli....

14994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]