Reklama

Związek skonsumowany

Związek skonsumowany

08.11.2021
Czyta się kilka minut
Konflikt międzypłciowy czasami przybiera w przyrodzie radykalną postać – gody kończą się pożarciem jednego partnera przez drugiego. Nowe badania pozwalają lepiej zrozumieć to zjawisko.
Modliszka Hierodula majuscula – jeden z największych gatunków tego owada. FIVESPOTS / ADOBE STOCK
S

Samce modliszek Miomantis caffra nie mają w życiu łatwo.

Te wywodzące się z południowej Afryki owady przynajmniej od kilkudziesięciu lat można spotkać na wolności również w Nowej Zelandii – ich jaja mogły zostać przypadkowo zawleczone na inny kontynent przez turystów albo też jakieś kolekcjonerskie okazy wymknęły się hodowcom. Podobnie jak u wielu innych modliszek, u M. caffra występuje kanibalizm seksualny. O zjawisku tym mówimy, gdy samice, osiągające większe rozmiary i lepiej uzbrojone, zjadają swoich partnerów. Przykładowo, u modliszki zwyczajnej ok. 30 proc. wszystkich kontaktów samców i samic kończy się dla tych pierwszych tragicznie. W przyrodzie udokumentowano także rzadkie przypadki tzw. odwróconego kanibalizmu płciowego – np. samce pająków Micaria sociabilis chętnie spółkują z młodymi samicami, podczas gdy te starsze zjadają.

...

7351

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]