Reklama

Zuzanna Radzik felietonistką „Tygodnika Powszechnego”

Zuzanna Radzik felietonistką „Tygodnika Powszechnego”

17.11.2020
Czyta się kilka minut
Teolożka i publicystka Zuzanna Radzik dołącza do grona znakomitych felietonistów „Tygodnika” i będzie publikować teksty dwa razy w miesiącu.
Fot. GRAŻYNA MAKARA
O

Obecnie w „Tygodniku” można regularnie czytać felietony Wojciecha Bonowicza, Pawła Bravo, Jana Klaty, Doroty Masłowskiej, Stanisława Mancewicza i Andrzeja Stasiuka.

Do tego grona dołącza właśnie Zuzanna Radzik, teolożka i publicystka, która od 17 lat współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Debiutowała na naszych łamach tekstem „Piwnice wciąż gniją” o księgarni Antyk, gdzie w podziemiach kościoła sprzedawano antysemickie publikacje.

Radzik zaangażowana jest w katolicki ruch feministyczny, wydała książki „Kościół kobiet” (2015) i „Emacypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół” (2018). Na co dzień pracuje w Forum Dialogu, organizacji zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim, której jest wiceprezeską. 

Gdy podliczone zostały głosy, Kamala Harris, nowa wiceprezydentka USA, powiedziała: „Stoję na ich ramionach!”. Miała na myśli wszystkie pokolenia kobiet – czarnoskórych, Azjatek, białych, Latynosek, rdzennych Amerykanek – które przez ponad sto lat walczyły i poświęciły wiele, żeby zapewnić sobie i innym wolność, równość, sprawiedliwość i prawo do głosu. „Myślę dziś o ich zmaganiach, ich determinacji i sile ich wizji”. Bez nich naprawdę by dziś tam nie stała. Ale to nie portret Kamali umieściła na swoim profilu Leslie, moja koleżanka feministka i czarnoskóra katolicka teolożka. W stanie Georgia, gdzie mieszka, to 46-letnia Stacey Abrams jest bohaterką tych dni. Analityczna i strategiczna praca tej polityczki przed wyborami przyniosła Demokratom sukces.

– to właśnie Stacey Abrams poświęca swój pierwszy felieton Zuzanna Radzik. Cały tekst przeczytają Państwo w numerze 47/2020, w kioskach od środy 18 listopada. Życzymy udanej lektury!

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Świetna wiadomość!
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]