Reklama

Ładowanie...

"Zostań św. Mikołajem"

"Zostań św. Mikołajem"

08.12.2015
Czyta się kilka minut
Mikołajkowa akcja Hospicjum dla Dzieci im. ks. Tischnera dobiegła końca. Dzięki naszym czytelnikom, którzy bardzo licznie włączyli się w akcję i wykupili listy do Św. Mikołaja, wszystkie dzieci w sobotę 6 grudnia otrzymały swoje prezenty. Zapraszamy do przeczytania relacji.
Fot. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera
Fot. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera
K
Koncert "Wyprawa do źródła" i Spotkanie Mikołajkowe pod patronatem "Tygodnika Powszechnego" opisuje Adam M. Cieśla, założyciel Hospicjum. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc.

Więcej o akcji "Zostań św. Mikołajem" na stronie internetowej Hospicjum.


W niedzielę 6 grudnia 2015 roku o godzinie 15:00 w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 w Krakowie miał miejsce koncert „Wyprawa do źródła” oraz Spotkanie Mikołajkowe dla rodzin objętych opieką przez Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera. Podczas koncertu tekst kazania księdza Józefa Tischnera dla dzieci pod tytułem "Wyprawa do źródła" czytali prof. Jerzy Stuhr oraz prof. Jerzy Trela. Tekst był skierowany do dzieci jeśli chodzi o język i tematykę, natomiast prawdy i metafory w nim zawarte były zachętą do głębszej refleksji również dla każdego z dorosłych.

"Droga do źródła - to bardzo trudna droga. Nie każdy ma odwagę, żeby iść drogą w kierunku żródeł. Ale taka droga się opłaca, bo człowiek dociera do tego, co jest czyste. (...) Źródło powiedziało nam, że każdy powinien znać samego siebie."

Zanim rozpoczął się koncert zostały wręczone trzy „Serca ze złota”, przyznawane przez Hospicjum dla osób zasłużonych dla celów obranych przez Fundację. Wyróżnieni zostali Joachim Russek, Jerzy Trela oraz Zbigniew Wałach.

Muzykę „z głębi Jego gór” zagrali wybitni muzycy: 

 • Piotr Baron (saksofon)
 • Wojciech Golec (akordeon)
 • Piotr Wyleżoł (fortepian)
 • Zbigniew Wałach (skrzypce, gajdy śląskie i instrumenty pasterskie)
   z kapelą Wałasi w składzie:
 • Marta Matuszna (skrzypce, śpiew)
 • Stanisław Bafia (altówka) 
 • Rafał Bałaś (kontrabas)

W trakcie koncertu najmłodsi wraz z naszymi Wolontariuszami tworzyli prawdziwe dzieła sztuki - choinki, pierniczki i ozdoby świąteczne. Również mieli okazję ujawnić swój talent w kąciku plastycznym lub wykonać prawdziwe miecze i zwierzątka z kolorowych balonów. Po koncercie dzieci z całą swoją mocą przywołały Świętego Mikołaja oraz jego pomocników. Każde dziecko otrzymało wymarzone prezenty, o jakie prosiło w liście, co wywołało ogrom radości i uśmiechów. Spełniły się marzenia 120 dzieci – naszych Podopiecznych, ich rodzeństwa oraz  Rodzeństwa tych Podopiecznych, którzy już odeszli. Poza dziećmi i młodzieżą z Hospicjum w akcji wzięło udział 28 uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem.

Serdecznie dziękujemy za przybycie dyrektorowi Gimnazjum im. św. Brata Alberta w Gdowie. Przywiózł on mnóstwo pięknych aniołków dla naszych Podopiecznych wykonanych podczas corocznego Charytatywnego Festynu w Gdowie.

Również gościliśmy grupę uczniów wraz z opiekunami z Wodzisławia Śląskiego. Zorganizowali w swoim środowisku zbiórkę środków czystości dla Rodzin z Hospicjum, również przygotowali dla każdego Podopiecznego maskotkę i własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Dziękujemy młodzieży i nauczycielom za ich wrażliwość i dobrą wolę.

Dziękujemy dyrektorowi Centrum Kultury Żydowskiej – Joachimowi Russkowi oraz Stowarzyszeniu „Amma Polska” za przygotowanie pysznego wegetariańskiego poczęstunku i prowadzenie konceru przez wieloletnią przyjaciółkę Hospicjum Zofię Christową.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom - pomocnikom Świętego Mikołaja! Zapraszamy do obejrzenia szerszej fotorelacji na Facebooku.
 

Galeria zdjęć
 • Fot. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera
 • Fot. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera
 • Fot. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera
 • Fot. Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera
 • "Tygodnikowa" paczka dla podopiecznych krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]