ZOBACZYĆ WARTO

8 – 14 grudnia

03.12.2012

Czyta się kilka minut

Hasta la vista


Komedia, reż. Geoffrey Enthoven, Belgia 2011, Cinemax, sobota 8 XII, 20.00, niedziela 9 XII, 11.40, wtorek 11 XII, 21.45, środa 12 XII, 12.45

Bez sentymentalizmu i taryfy ulgowej, a zarazem ze zrozumieniem i delikatnością opowiada belgijski reżyser o trójce kolegów, którzy organizują wyprawę do Hiszpanii, by tam skorzystać z oferty domu uciech przeznaczonego dla niepełnosprawnych. Jedna z najlepszych komedii ostatnich lat pokazuje niepełnosprawność w zupełnie nowym świetle.

Kronika Friedmanów


Dokumentalny, reż. Andrew Jarecki, USA 2003, Planete, sobota, 8 XII, 22.35

Nominacją do Oscara i deszczem nagród uhonorowano dokument o jednej z najbardziej bulwersujących afer obyczajowych w USA z końca XX w. Jarecki prowadzi z kamerą własne śledztwo, starając się rozgryźć przypadek szanowanego nauczyciela informatyki i ojca trójki dzieci, oskarżonego o gwałty na uczniach. Dotarcie do prawdy okazuje się nie lada wyzwaniem.

Niedziela z... Laco Adamikiem


Blok programowy, Polska 2012, TVP Kultura, niedziela 9 XII, od 17.10

Urodził się na Słowacji, ale od 40 lat pracuje w Polsce – w teatrze, telewizji, operze i filmie. Reżyser Laco Adamik będzie gościem niedzielnego wieczoru w TVP Kultura. Zobaczymy jego głośny spektakl „Król Edyp” (1992), koncert „Piosenki Władysława Szpilmana” (2000), a także film „Cham” (1979) według powieści Elizy Orzeszkowej.

Tango


Teatr TV, reż. Jerzy Jarocki, Polska 2012, TVP 1, poniedziałek 10 XII, 20.20

Jarocki po raz drugi zmierzył się z dramatem Mrożka w 2009 r. na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego. Przed nami wersja telewizyjna tego przedstawienia. Zdjęcia do spektaklu zakończyły się na trzy dni przed śmiercią reżysera, w październiku tego roku. W rolach głównych Jan Englert, Kamilla Baar, Katarzyna Gniewkowska, Ewa Wiśniewska, Jan Frycz, Marcin Hycnar i Grzegorz Małecki.

Niedokończony projekt


Dokumentalny, reż. Benjamin Murray, Alysa Nahmias, USA 2011, Canal+, poniedziałek 10 XII, 22.50, wtorek 11 XII, 8.10

Miała być symbolem kubańskiej rewolucji, wzorem ambitnej polityki kulturalnej i architektonicznym cudem świata. Akademię Sztuk w Hawanie zaczęto budować w 1961 r., dziś w na wpół ukończonej, na wpół zrujnowanej budowli ciągle prowadzone są zajęcia. Para amerykańskich dokumentalistów przez 10 lat filmowała, jak placówka próbuje podnieść się z ruin, co stało się okazją do przyjrzenia się dzisiejszej Kubie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2012