Reklama

Zmierzch monopolu biskupów

Zmierzch monopolu biskupów

13.07.2020
Czyta się kilka minut
C

Czy to koniec Kościoła episkopalnego? – pyta brazylijski misjonarz Luis Miguel Modino. „Narodziny Kościelnej Konferencji Amazonii są z mojego punktu widzenia historycznym momentem, który może zadecydować o przyszłości Kościoła. Śmiem twierdzić, że za kilka lat będzie to sposób bycia Kościołem” – uważa. Komitet wykonawczy nowej kościelnej instytucji ukonstytuował się pod koniec czerwca jako następstwo Synodu Amazońskiego z 2019 r. W jego skład obok biskupów regionu weszli świeccy przedstawiciele ludności rdzennej. Coraz więcej wiadomo o sposobie funkcjonowania nowego ciała. Konferencja byłaby swego rodzaju „eksperymentem”, by później zastosować uzyskane wyniki w Kościele powszechnym – mówi biskup należącej do Amazonii peruwiańskiej diecezji Puerto Maldonado, David Martínez de Aguirre Guinea, będący wiceprzewodniczącym komitetu. Z kolei jego przewodniczący kard. Claudio Hummes przyznał, że sam Franciszek zaproponował tę nową strukturę i nalegał, by nie nazywać jej „konferencją biskupią”.

Kościół przeżywa poważny kryzys absolutystycznego modelu sprawowania władzy. Jego bolesnymi objawami są wszechobecny klerykalizm i tuszowanie przypadków pedofilii. Reagując na ten kryzys, biskupi niemieccy podjęli „drogę synodalną”, czyli nieformalny dialog ze świeckimi – prowadzony na równych zasadach i na trudne tematy (m.in. o władzy w Kościele). Skupiło to krytyczną uwagę konserwatystów broniących klerykalnej wizji Kościoła.

Tymczasem Franciszek daleko od Europy podjął własny eksperyment. Nie musi on doprowadzić do zaniku konferencji episkopatów. Ale już widać, że jest poważną próbą przełamania monopolu biskupów w decydowaniu o Kościele. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]