Reklama

Zmieniać, by zachować

Zmieniać, by zachować

30.04.2014
Czyta się kilka minut
Istota każdej rewolucji polega na konieczności pokonania własnych ograniczeń, na umiejętności wyjścia poza własny punkt widzenia.
Model Układu Słonecznego zaprojektowany przez astronoma Williama Pearsona (1767–1847). Fot. SCIENCE MUSEUM / FORUM
W

W dedykacji swojego dzieła „De revolutionibus...” papieżowi Pawłowi III Mikołaj Kopernik wspomina wczesnochrześcijańskiego autora, Laktancjusza, „sławnego pisarza, ale pożałowania godnego matematyka”, który kpił sobie z poglądu, że Ziemia jest kulą. Gdyby Ziemia była „okrągła jak piłka”, nogi ludzi na antypodach byłyby „ponad ich głowami”, a „deszcz, śnieg i grad padałyby do góry”. Św. Augustyn z Hippony nie miał wątpliwości co do istnienia antypodów, uważał tylko, że są niezamieszkałe, ponieważ tak „niezmierzonej przestrzeni oceanu” żaden człowiek od początku istnienia ludzkości nie zdołałby pokonać.
Pierwszą relatywistyczną rewolucją w historii nauki było odkrycie, że pojęcia „góra” i „dół” są względne, tzn. mają sens jedynie względem środka Ziemi. Na antypodach ludzie nie chodzą „do góry nogami”, bo pojęcie „góra” jest inaczej określone. Ta rewolucja była dobrze...

9619

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]