Zmarł papieski wydawca

Mario Agnes, wieloletni dyrektor „L’Osservatore Romano”, zmarł 9 maja w swoim mieszkaniu w Watykanie. Miał 86 lat. Dyrektorem watykańskiego dziennika mianował go w roku 1984 Jan Paweł II.

13.05.2018

Czyta się kilka minut

Plac św. Piotra, Watykan /  / fot. MK/TP
Plac św. Piotra, Watykan / / fot. MK/TP

Funkcje tę pełnił do przejścia na emeryturę w 2007 r. Agnes cieszył się wielkim zaufaniem Jana Pawła II, który często się z nim spotykał.

Był wykładowcą historii chrześcijaństwa na Uniwersytecie w Cassino i na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. W trudnych latach 1973-1980 był przewodniczącym Włoskiej Akcji Katolickiej, którą wyprowadził z kryzysu. W 1976 r . Paweł VI mianował go szefem wydawnictwa Nuova Editoriale Italiana, wydawcy katolickiego dziennika „Avvenire”. Jest wreszcie współautorem (z Michele Zapella) dwutomowego dzieła „Giovanni Paolo II: linee di un pontificato”  (wyd. Libreria Editrice Redenzione 2014).

Niewątpliwie wywarł wielki wpływ na kształt „L’Osservatore Romano”. Jego poprzednikiem był Valerio Volpini, do gabinetu którego drzwi zawsze stały otworem (dosłownie). Agnes miał inny styl, droga do dyrektora wiodła przez sekretariat. Zlikwidował funkcje zastępców (zwolniony został z redakcji zastępca dyrektora Gian Franco Svidercoschi, prawdopodobnie ściągnięty do Watykanu z „Il Tempo” z inicjatywy Jana Pawła II).

Kolejni papieże – Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI – darzyli Agnesa wielkim szacunkiem, czego świadectwem są  pisane przy różnych okazjach papieskie listy. Benedykt XVI nadając odchodzącemu na emeryturę Agnesowi w 2007 r. tytuł honorowego dyrektora, podkreślał jego niezłomną wierność Magisterium Kościoła i wychwalał „wielkie trudy podejmowane przez lata po to, aby każdego dnia wypełnić swoje obowiązki i nie zawieść oczekiwań przełożonych”. W tymże liście papież podkreślił, że Mario Agnes starał się stworzyć z personelu „L’Osservatore Romano” wspólnotę pracy na miarę szlachetnych tradycji pisma.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 21/2018