Reklama

Żegnaj szkoło!

Żegnaj szkoło!

29.06.2015
Czyta się kilka minut
Zanim, podobnie jak uczniowie i uczennice, wybierzemy się na wakacyjny wypoczynek, przypominamy, co udało się osiągnąć w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji Tygodnika Powszechnego „Lekcje czytania” w roku szkolnym 2014/15
Ryszard Koziołek Fot. Filip Klimaszewski
6

66 „Lekcji czytania” zorganizowaliśmy w całej Polsce (i nie tylko, bo byliśmy też w Londynie).
Spotkania prowadzili w tym czasie m.in. Ryszard Koziołek, Piotr Śliwiński, Jerzy Sosnowski, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Jerzy Jarniewicz, Aleksander Nawarecki, Michał Lachman, Mariusz Sieniewicz, Wojciech Bonowicz, Stanisław Bereś, Michał Rusinek, Paweł Próchniak, Andrzej Franaszek, Michał Olszewski, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak.
Dyskutowaliśmy o twórczości:
Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana, Mirona Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej, Wiesława Myśliwskiego, Sławomira Mrożka, Piotra Sommera, George’a Orwella, W.G. Sebalda, Tadeusza Różewicza, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Konwickiego, Leszka Kołakowskiego, Józefa Tischnera, Jarosława Iwaszkiewicza, Itala Calvina, Luigiego Pirandella, Władysława Broniewskiego, Fernanda Pessoi, Philipa K. Dicka, Sylwii Chutnik, Philipa Larkina, E.T.A. Hofmanna, Pawła Huellego, Tomasa Tranströmera, Conora McPhersona, Zbigniewa Herberta, Andrzeja Stasiuka, Ignacego Karpowicza, Ziemowita Szczerka, Leonarda Sciascii, Marcina Świetlickiego, Jacka Podsiadły, Brunona Schulza, Jacka Dukaja, Josepha Conrada, Rafała Wojaczka, Jeana-Paula Sartre’a, Blaise’a Cendrarsa – a i to nie wszyscy autorzy i nie wszystkie autorki, których literaturę odkrywaliśmy razem z uczestnikami „Lekcji czytania”.
Jak co roku zorganizowaliśmy „Lekcje czytania” na Festiwalu Conrada w Krakowie, największym festiwalu literackim w Europie Środkowej,
współorganizowanym przez Fundację Tygodnika Powszechnego. To na Conradzie – z inicjatywy Grzegorza Jankowicza i Michała Pawła Markowskiego – narodził się w 2009 r. pomysł akcji. Na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury byliśmy na Kongresie Kultury Małych i Średnich Miast w Radomsku, organizowaliśmy „Spotkania z Poezją” w ramach programu „Bądź bardziej...” w Krakowie, zorganizowaliśmy spotkanie z okazji 20-lecia nadania ks. Tischnerowi doktoratu honoris causa przez Uniwersytet Łódzki, który od lat wspiera finansowo akcję „Lekcje czytania”. Organizowaliśmy zajęcia na Dniach Tischnerowskich i na Copernicus Festival w Krakowie, jednym z największych festiwali naukowych w Polsce.
W zeszłym roku zapowiedzieliśmy też „Lekcje czytania 2.0”,
spotkania w formie kursu z programem cyklicznych dyskusji, listą lektur etc. W pierwszym półroczu prowadził je Ryszard Koziołek w Tarnowskich Górach, w drugim półroczu – Maciej Dajnowski w Starogardzie Gdańskim.
Miło nam, że akcja została zauważona przez Europejskie Centrum Solidarności. To na zaproszenie tej instytucji mogliśmy uczestniczyć w Metropolitalnym Forum Kultury, gdzie podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami związanymi z organizacją i prowadzeniem „Lekcji czytania”.
W przyszłym roku szkolnym nie będziemy zwalniać kroku – do zobaczenia!
Zgłoszenia na „Lekcje czytania” 2015/16 oraz informacje o akcji:
lekcjeczytania@tygodnik.com.pl
Facebook.com/LekcjeCzytania

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]