Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zęby, sery i manewry

Zęby, sery i manewry

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Podczas gdy na Ziemi intensywnie rozwija się archeologia kamienia nazębnego, w Kosmosie wykonywane są najbardziej brawurowe manewry w historii NASA.
Czaszka neandertalczyka w muzeum w niemieckim Chemnitz, 2014 r. Fot. Hendrik Schmidt / DPA / EAST NEWS
Z

Zaczęło się od opisywanego już wcześniej w „Tygodniku” (Ł. Kwiatek „Neandertalczycy i aspiryna”, 13/2017) odkrycia, że neandertalczycy nie tylko spożywali dość wyrafinowane pokarmy (co powiecie na baraninę w grzybach?), ale też leczyli ból zęba pozyskiwanym z topoli kwasem salicylowym, czyli aktywnym składnikiem aspiryny. Zastanowił mnie fakt, że odkrycia te były skutkiem żmudnych badań genetycznych... kamienia nazębnego neandertalczyków. Postanowiłem przyjrzeć się najnowszej literaturze naukowej na temat kamienia nazębnego, bo czemu nie?
Okazuje się, że tylko w tym roku, od stycznia, opublikowano (wg wyszukiwarki Google Scholar) 234 artykuły poruszające ten temat; 12 z nich zawiera sformułowanie „dental calculus” (kamień nazębny) już w tytule. Co...

4365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]