Reklama

Ładowanie...

Zęby, sery i manewry

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Podczas gdy na Ziemi intensywnie rozwija się archeologia kamienia nazębnego, w Kosmosie wykonywane są najbardziej brawurowe manewry w historii NASA.
Czaszka neandertalczyka w muzeum w niemieckim Chemnitz, 2014 r. Fot. Hendrik Schmidt / DPA / EAST NEWS
Z

Zaczęło się od opisywanego już wcześniej w „Tygodniku” (Ł. Kwiatek „Neandertalczycy i aspiryna”, 13/2017) odkrycia, że neandertalczycy nie tylko spożywali dość wyrafinowane pokarmy (co powiecie na baraninę w grzybach?), ale też leczyli ból zęba pozyskiwanym z topoli kwasem salicylowym, czyli aktywnym składnikiem aspiryny. Zastanowił mnie fakt, że odkrycia te były skutkiem żmudnych badań genetycznych... kamienia nazębnego neandertalczyków. Postanowiłem przyjrzeć się najnowszej literaturze naukowej na temat kamienia nazębnego, bo czemu nie?
Okazuje się, że tylko w tym roku, od stycznia, opublikowano (wg wyszukiwarki Google Scholar) 234 artykuły poruszające ten temat; 12 z nich zawiera sformułowanie „dental calculus” (kamień nazębny) już w tytule. Co ciekawe, równo połowa z nich...

4365

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]