Reklama

Zdrowy pączek

Zdrowy pączek

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Sto milionów. Tyle pączków zjada się w Polsce w tłusty czwartek. Co do sztuki?
W krakowskiej Cukiernia Cichowscy, działającej nieprzerwanie od 1945 r.  Luty 2018 r. / Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
W krakowskiej Cukiernia Cichowscy, działającej nieprzerwanie od 1945 r. Luty 2018 r. / Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
C

Cóż, ścisłość w rachowaniu konieczna jest tylko, gdy chodzi o pieniądze – a i tu można śmiało założyć, że gdy Kazik żądał od Lecha Wałęsy zwrotu stu milionów, miał na myśli bezcenne nadzieje na lepsze życie, a nie konkretną sumę w słabej walucie. Zmęczeni corocznym odbębnianiem rytualnego tematu żurnaliści zaokrąglają beztrosko jakąś liczbę wyciągniętą z pobieżnej lektury raportów z badań nad rynkiem, które same przecież operują naciąganą ekstrapolacją. Całą tę ich statystykę ma w małym palcu ekspedientka w cukierni na rogu. Taka nie potrzebuje Excela, żeby wiedzieć, że jutro sprzeda na oko sześć razy więcej pączków niż w poprzedni czwartek.

O ile oczywiście pracuje za tą ladą dłużej niż pół roku. Potrzeba korzystania z wyrafinowanych metod obserwacji oraz prognoz to uboczny skutek powolnego prucia się świata, gdzie wymiana dóbr i usług pociągała za sobą ustalone role oraz...

6703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]