Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zdrowy pączek

Zdrowy pączek

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Sto milionów. Tyle pączków zjada się w Polsce w tłusty czwartek. Co do sztuki?
W krakowskiej Cukiernia Cichowscy, działającej nieprzerwanie od 1945 r.  Luty 2018 r. / Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
W krakowskiej Cukiernia Cichowscy, działającej nieprzerwanie od 1945 r. Luty 2018 r. / Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
C

Cóż, ścisłość w rachowaniu konieczna jest tylko, gdy chodzi o pieniądze – a i tu można śmiało założyć, że gdy Kazik żądał od Lecha Wałęsy zwrotu stu milionów, miał na myśli bezcenne nadzieje na lepsze życie, a nie konkretną sumę w słabej walucie. Zmęczeni corocznym odbębnianiem rytualnego tematu żurnaliści zaokrąglają beztrosko jakąś liczbę wyciągniętą z pobieżnej lektury raportów z badań nad rynkiem, które same przecież operują naciąganą ekstrapolacją. Całą tę ich statystykę ma w małym palcu ekspedientka w cukierni na rogu. Taka nie potrzebuje Excela, żeby wiedzieć, że jutro sprzeda na oko sześć razy więcej pączków niż w poprzedni czwartek.

O ile oczywiście pracuje za tą ladą dłużej niż pół roku. Potrzeba korzystania z wyrafinowanych metod obserwacji oraz prognoz to uboczny skutek powolnego prucia się świata, gdzie wymiana dóbr i usług pociągała za sobą ustalone role oraz...

6703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]