Reklama

Zdjęcia Zofii Rydet

Zdjęcia Zofii Rydet

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprezentowało najobszerniejszy jak dotąd wybór zdjęć z opus magnum Zofii Rydet „Zapis socjologiczny”.
Fot. Dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet
A

Artystka od 1978 do 1997 r. (w którym zmarła) fotografowała Polaków we wnętrzach ich domów: wykonała ok. 20 tys. fotografii w ponad stu miejscowościach. Wierzyła, że dom jest „odbiciem społeczeństwa, cywilizacji i kultury, w której powstał, nie ma dwóch podobnych ludzi ani dwóch podobnych domów”. Z biegiem lat dzieło zmieniało się w obsesję: zajęta katalogowaniem rzeczywistości, Rydet nawet nie wywoływała negatywów. Projektu nie zdążyła wystawić; wskazówki dotyczące ekspozycji zostawiła w notatkach i listach. Skorzystali z nich kuratorzy Sebastian Cichocki i Karol Hordziej, przygotowując warszawską wystawę. Ekspozycję można oglądać do 10 stycznia. „Zapis socjologiczny” udostępniono też na stronie zofiarydet.com. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]