Zawód: mama

W 1984 r. powstała pierwsza w Polsce SOS Wioska Dziecięca w Biłgoraju. Do dziś już trzy pokolenia porzuconych i osieroconych dzieci znalazły tu swój dom.

16.06.2014

Czyta się kilka minut

Danuta Ulidowicz pracuje w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju od początku jej istnienia, czyli od 30 lat. W tym czasie wychowała już 17 dzieci. / Fot. Benno Neeleman
Danuta Ulidowicz pracuje w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju od początku jej istnienia, czyli od 30 lat. W tym czasie wychowała już 17 dzieci. / Fot. Benno Neeleman

Zdarzało się, że po raz pierwszy poczuły, co oznacza słowo „miłość”. Dziś większość z nich założyła już własne rodziny, odniosła zawodowe sukcesy. Wszyscy przebyli długą drogę. Mówią jednym głosem: SOS Wioski Dziecięce odegrały w ich życiu kluczową rolę.

Mamy SOS wychowały dzieci na samodzielne osoby. Jedną z pierwszych była Danuta Ulidowicz, która pracuje w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju od początku! Przez 30 lat wychowała 17 dzieci. Jak sama mówi, jest z nich dumna. Z czego najbardziej?

– Mają własne rodziny, swoje potomstwo, pracę, są samodzielni. Kiedy do mnie przychodziły – wszystkie po traumatycznych przejściach – to w dzień bardzo potrzebowały czuć moją opiekę, chciały za wszelką cenę, aby ktoś je akceptował takimi, jakie są. Z kolei w nocy miały koszmary. Wtedy byłam przy nich. Wiele dzieci nawet nie umiało się przytulać. Trzeba było lat, aby powiedziały do mnie „mamo” – mówi pani Danuta, która dziś ma pod opieką siedmioro dzieci.

Niestety, Mam SOS wciąż brakuje. Dlatego Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce poszukuje osób samotnych lub małżeństw z co najmniej 5-letnim stażem, które chciałyby stworzyć rodzinę dla opuszczonych dzieci. Muszą to być osoby gotowe na duże zmiany w swoim życiu i wieloletnie zaangażowanie się w pracę na rzecz dzieci. W zamian (oprócz formalnego zatrudnienia przez Stowarzyszenie) otrzymują to, czego kupić się nie da: miłość dziecka.

Jakie wymagania stawiane są kandydatom na Rodziców SOS? Twórcy SOS Wiosek Dziecięcych wymieniają: motywacja do pracy z dziećmi, średnie wykształcenie, dobry stan zdrowia, niekaralność oraz wiek umożliwiający wychowanie co najmniej jednego pokolenia przyjętych dzieci (w przypadku tworzenia nowej rodziny). Rekrutacja Rodziców SOS składa się z kilku etapów: m.in. rozmów kwalifikacyjnych, testów psychologicznych, tygodniowego wolontariatu (a potem trzymiesięcznego stażu) w jednej z SOS Wiosek Dziecięcych. Podjęcie współpracy ze Stowarzyszeniem w charakterze Rodzica SOS oznacza zamieszkanie na terenie jednej z Wiosek.

Szczegółowe informacje o rekrutacji – na stronie www.wioskisos.org.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „SOS Wioski Dziecięce