Reklama

Ładowanie...

Zapraszamy na Festiwal Conrada!

Zapraszamy na Festiwal Conrada!

– Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada
12.10.2020
Czyta się kilka minut
W ramach tegorocznej edycji zaprezentujemy dyskusje na temat literatury z udziałem pisarek i pisarzy z całego globu. Mam nadzieję, że ich refleksje pozwolą nam lepiej ­zrozumieć źródła problemów współczesnego świata. ­
W

Właśnie taka literatura – w krytyczny i angażujący sposób komentująca rzeczywistość – interesuje nas najbardziej. Właśnie taką literaturę pragniemy Wam przybliżać.

Opowieści prowadzą nas w strony, w które sami nigdy byśmy się nie zapuścili, czynią widzialnymi zjawiska, które na co dzień umykają naszej uwadze, uczą nas patrzeć inaczej – w przenikliwy i empatyczny sposób. Ale sama literatura również potrzebuje naszej atencji. Powstaje bowiem w określonych warunkach i mają na nią wpływ przeróżne mechanizmy społeczne, polityczne i ekonomiczne. Ludzie, którzy ją współtworzą, borykają się z licznymi problemami, których rozwiązanie będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy wspólnie podejmiemy namysł nad ich przyczynami.


CZYTAJ WIĘCEJ NA CONRADFESTIVAL.PL >>>


Literatura to książki oraz ich autorki i autorzy, ale pole literackie, w którym książki powstają, jest niezwykle złożoną strukturą społeczną. Składa się z wielu instytucji, których pracownicy odgrywają istotne role w procesie wydawniczym. Pisarkom pomagają redaktorzy, redaktorom – korektorzy. Potem tekst trafia do składaczy i wreszcie do drukarzy. A są jeszcze ilustratorki, projektanci okładek, tłumaczki, promotorzy, księgarze, bibliotekarki, organizatorzy wydarzeń literackich, krytyczki i blogerzy… By uczynić tę potężną grupę widzialną, postanowiliśmy zorganizować Kongres Książki, który będzie towarzyszył tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.

Podczas debat i branżowych warsztatów będziemy zajmować się problemami pojawiającymi się w polu literackim, dążąc przy tym do wypracowania narzędzi, które posłużą do ich rozwiązania. Kilka przykładów. Przedstawimy modelowe umowy dla pisarek i pisarzy, które będą zabezpieczały ich interesy. Zastanowimy się, w jaki sposób przygotować program wydawniczy i jak uwzględnić w nim oczekiwania nie tylko czytelników, ale także księgarzy, bibliotekarzy, nauczycieli i animatorów czytelnictwa. Wskażemy projekty literackie wspierane przez samorządy miejskie, a także określimy priorytety dla metropolii ubiegających się o tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Kongres Książki ma na celu dialog między różnymi środowiskami, przede wszystkim między twórcami i wydawcami, a także wszystkimi, którzy są zaangażowani w tworzenie książki. Bez tego dialogu literatura nie może się rozwijać. Naturalną przestrzenią dla takiej rozmowy jest Festiwal Conrada. Bądźcie z nami już w przyszłym tygodniu.


ZOBACZ TAKŻE: SERWIS SPECJALNY CONRAD FESTIVAL 2020 >>>

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]