Reklama

Zapowiedź dodatku SPRAWIEDLIWOŚĆ W PAŃSTWACH PRAWA

Zapowiedź dodatku SPRAWIEDLIWOŚĆ W PAŃSTWACH PRAWA

31.05.2015
Czyta się kilka minut
Za tydzień w „Tygodniku” specjalny dodatek historyczny
S

SPRAWIEDLIWOŚĆ W PAŃSTWACH PRAWA
25 lat rozliczeń z komunizmem w Europie Środkowej i Wschodniej

Ćwierć wieku temu upadł komunizm i zaczęło się „przepracowywanie” jego dziedzictwa. Albo precyzyjniej: w jednych krajach „przepracowywanie”, a w innych spory, czy należy to w ogóle robić. Z czasem we wszystkich państwach Europy Środkowej przeważyła opinia, że nowej Polski, Niemiec, Litwy czy Rumunii nie da się budować bez rozliczenia poprzedniego systemu. Jak wyglądają środkowoeuropejskie doświadczenia w rozrachunku z komunizmem? Co dało otwarcie archiwów? Czy lustracja spełniła swe zadanie? Jak opowiadać dziś o przeszłości? Jaką postawę wobec dziedzictwa komunizmu przyjmują obecnie Rosja i Ukraina?

O tym mówią: Petr Blažek, Roman David, Karl Wilhelm Fricke, Łukasz Kamiński, Wojciech Konończuk, Andrei Muraru, Tadeusz A. Olszański, Jan Ratynski, Vesna Teršelič, Krisztián Ungváry.

Dodatek ukazuje się we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]