Reklama

Zapomniane państwo może odmienić losy świata

Zapomniane państwo może odmienić losy świata

09.05.2011
Czyta się kilka minut
Walki w Libii, mimo znaczących złóż ropy na terenie tego kraju, są w istocie wojną peryferyjną. Europa długo obywała się bez libijskiej nafty i da sobie bez niej radę w przyszłości. Ale jeszcze groźniejsze mogą okazać się wydarzenia na niewielkim archipelagu w Zatoce Perskiej, u wybrzeży Arabii Saudyjskiej. To tutaj, w Bahrajnie, tli się dziś lont konfliktu o trudnych do wyobrażenia konsekwencjach - z USA, Arabią Saudyjską i Iranem w rolach głównych - pisze na łamach "Tygodnika Powszechnego" Marek Kęskrawiec.
P

Publicysta przekonuje, że chaos w tym niewielkim kraju może w znaczący sposób wpłynąć na kolejny wzrost cen ropy i tym samym doprowadzić do kolejnego globalnego kryzysu. Przez pobliską Cieśninę Ormuz płynie bowiem niemal połowa wszystkich morskich transportów ropy. Realne zagrożenie starciem w tym miejscu z pewnością nie pozostanie bez wpływu na cenę tego surowca na światowych rynkach.

Kęskrawiec zauważa jednocześnie, że przeciwieństwie do wydarzeń w Libii światowi przywódcy odwracają głowy, gdy król Bahrajnu krwawo tłumi protesty. Dodaje, że po upadku reżimów w Egipcie i Tunezji, Zachód chce zmienić swój wizerunek wśród Arabów, głośno mówi o prawach człowieka i naciska na rządy w regionie, by nie używały siły przeciw demonstrantom.

"Wielu zachodnich polityków kaja się ostatnio za trwającą przez dziesięciolecia politykę wspierania arabskich...

1846

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]