Reklama

Zapis a wypis

Zapis a wypis

15.12.2014
Czyta się kilka minut
Za dawnych złotych lat, gdy życie było proste, autorytet umocnić bądź zbudować można było na jeden z dwu sposobów: można się było gdzieś zapisać albo skądś wypisać.
B

Bywało, że każda z tych czynności należała do heroicznych, ale heroizm ich był osobny. Zapisanie i wypisanie nie należały do tej samej kategorii, były zdarzeniami, których wartości były różne. Oto zapisanie się, którego następstwem miało być heroiczne wypisanie, miało wartość zerową. Z kolei heroiczne zapisanie się wykluczało takież wypisanie. Czy to jest jasne? Otóż nie bardzo. By to zagadnienie oświetlić, trzeba posłużyć się garścią przykładów, dobrych do ogarnięcia istoty polskiego zapisywania i wypisywania. Nadmieńmy, że polski zapis i wypis, jako należące bezwzględnie do kategorii moralnego zwycięstwa, są specyficzne w skali świata, jak dajmy na to jedzenie żurku.
Weźmy zatem najpowszechniejsze w historii PRL heroiczne wypisywanie się. Najpierw, gdzieś w zamierzchłej swej młodości, człowiek zapisywał się do PZPR. Normalka: kilka milionów ludzi zrobiło to bez...

4613

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]