Reklama

Zamach na Całość

Zamach na Całość

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Położył kres mitowi rozłączności Akademii i Kultury, Wysokiego Intelektu i Niskiej Rozrywki, Rozumu i Życia.
Umberto Eco, 2013 r. Fot. Daniel Merle / PHOTOSHOT / PAP
G

Gdy w 1897 r. zmarł Lewis Carroll, autor „Alicji w krainie czarów”, opowiadano z upodobaniem następującą historię. Królowa Wiktoria oczarowana przygodami sprytnej dziewczynki zażądała od autora, by przesłał jej, z dedykacją, swoją kolejną książkę. Jej zdumieniu nie było końca, gdy w odpowiedzi na to żądanie otrzymała „Krótki traktat o wyznacznikach”, treściwą rozprawkę matematyczną, podpisaną przez Charlesa Dodgsona, który przygody Alicji spisywał ku uciesze znajomych. Przywołuję tę anegdotę, bo podobne zdumienie musiało towarzyszyć milionom czytelników na całym świecie, którzy zachęceni wartką sensacyjną akcją „Imienia róży” (1980, wyd. polskie 1991) jęli podczytywać wszystkie pozostałe książki Umberta Eco, łącznie z „Teorią semiotyki” (1974, wyd. polskie 2009) czy „Appunti per una semiologia delle comunicazioni visive” (1967).

Znaki aż po horyzont...

9908

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jestem wdzięczna za wszystkie wspaniałe chwile, spędzone dzięki lekturze książek Umberto Eco.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]