Zamach (literacki) na Papieża

Stosunki między Ankarą a Watykanem, i tak trudne po papieskim wystąpieniu na uniwersytecie w Ratyzbonie, stają się coraz bardziej napięte - podobnie jak atmosfera w samej Turcji.

07.11.2006

Czyta się kilka minut

Piątkowe modły w meczecie w Ankarze /
Piątkowe modły w meczecie w Ankarze /

Papieska kolumna zmierza z lotniska do centrum Stambułu, gdy nagle pod koła auta prowadzącego konwój rzuca się dwóch mężczyzn. Pisk opon, samochody zatrzymują się - akurat w miejscu, które zamachowcy nafaszerowali wcześniej materiałem wybuchowym. Zdetonowana zdalnie bomba niszczy papieskiego mercedesa. Benedykt XVI żyje, ale jest ciężko ranny. O zorganizowanie zamachu zostaje oskarżony Iran, mimo że naprawdę jest on dziełem spisku Amerykanów, Izraelczyków (bombę zdetonował Żyd) i tajnych organizacji, w tym rzecz jasna Opus Dei oraz masonów. Wszystko po to, by stworzyć pretekst do zmasowanego ataku świata Zachodu na islam. Książka kończy się sceną, w której zachodnie samoloty startują do ataku na Mekkę.

Książka, gdyż o książce mowa. Na kilka tygodni przed wizytą Benedykta XVI w Turcji 45-letni pisarz Yücel Kaya wydał thriller "Zamach na Papieża" (podtytuł: "Kto zabije Papieża w Stambule?"), skupiając uwagę na swojej osobie bardziej niż na samej książce. Ta bowiem sprzedaje się średnio: dotąd rozeszło się kilkanaście tysięcy egzemplarzy. Niewiele, zważywszy na to, że o dziele mówi się nie tylko w Turcji.

Jednak zamieszanie wokół powieści Yücela Kayi to tylko jedno z wielu wydarzeń, które sprawiają, że atmosfera przed wizytą Benedykta XVI w Turcji staje się na tyle napięta, że zaczynają pojawiać się pytania o celowość zaplanowanej na koniec listopada podróży.

Zwłaszcza po tym, co stało się w ubiegłym tygodniu. Najpierw, w miniony czwartek, niejaki Ibrahim Ak strzelał z pistoletu przed włoskim konsulatem w Stambule. Nie była to próba zamachu - Ak strzelał w powietrze - ale publiczna demonstracja. "Bóg nie chce, żeby Papież przyjeżdżał. A jeśli jednak przyjedzie, zobaczy, co się z nim stanie" - miał wołać 26-latek do dziennikarzy, gdy odprowadzali go policjanci.

Także w minionym tygodniu okazało się, że podczas wizyty Benedykta XVI nie dojdzie do spotkania z premierem Recepem Erdoganem. Oficjalnie szef rządu będzie w tym czasie w podróży dyplomatycznej. Biuro Prasowe Watykanu oświadczyło, że "Stolica Apostolska została już wcześniej powiadomiona - w czasie przygotowań tej podróży - o jej zbieżności w czasie z ważnymi obowiązkami premiera w związku ze szczytem NATO na Łotwie". Jednak to sytuacja szczególna: rozmowa z szefem rządu była dotąd standardowym punktem każdej papieskiej pielgrzymki. Włoskie media interpretują to jako ostentacyjny gest Erdogana.

Rozczarowanie sytuacją wyraził bp Luigi Padovese, wikariusz apostolski Anatolii: w dzienniku "La Stampa" mówi o "utraconej szansie" na postęp w rozmowie między Kościołem a państwem tureckim. Z kolei przewodniczący tureckiego Episkopatu Ruggero Franceschini uznał, że wiadomość o nieobecności premiera to "nowa trudność w i tak już trudnej sytuacji". W istocie w trudnej sytuacji są także, a może przede wszystkim, tureccy chrześcijanie (stanowiący mniej niż 1 proc. społeczeństwa); wielu obawia się publicznie przyznać do swej religii. W lutym 2006 r. w Turcji zamordowano katolickiego księdza.

Miejscowi politycy mają za złe Benedyktowi XVI nie tylko jego ratyzbońskie przemówienie - po którym Salih Kapusuz, wiceprzewodniczący rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, porównał Papieża do Hitlera - ale także wypowiedzi, w których kard. Joseph Ratzinger powątpiewał w sens przyjmowania Turcji do UE.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 46/2006