Reklama

Zagrzeszna i opłatna

Zagrzeszna i opłatna

02.04.2021
Czyta się kilka minut
W

Według tradycji rabinicznej Tora zawiera 613 przykazań. Ta tradycja nie opiera się na dokładnych wyliczeniach – choć powstało kilka konkurencyjnych list owych 613 – lecz wzięła się z kazania jednego ze starożytnych rabinów. Jako że 365 jest dni w kalendarzu słonecznym, co odpowiada liczbie zakazów, nakazów zaś mamy w Pięcioksięgu 248, tyle, ile jest członków w męskim ciele, rabin Simlaj zapewne chciał podkreślić, jak ważne jest codzienne przestrzeganie Tory całym ciałem. Około 150 przykazań z tych 613 dotyczy ofiar. Większość z nich znajdziemy w Księdze Kapłańskiej – kult świątynny był wszak domeną Aaronowych potomków. Od tej księgi przez wieki żydowscy chłopcy rozpoczynali swoją edukację religijną. Poświęćmy tym kwestiom jeszcze chwilę i my.

Ofiary składane w Świątyni z grubsza można podzielić na obowiązkowe i dobrowolne (np. kiedy ktoś chciał podziękować Bogu) bądź zbiorowe...

2892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

613 jest 112. z kolei liczbą pierwszą, a 112 to suma kolejnych sześciu liczb pierwszych (zaczynając od liczby 11, znajdującej się dokładnie pomiędzy liczbą przykazań Dekalogu a liczbą plemion Izraela) oraz jedna z liczb zwanych harszadami od sanskryckiego wyrażenia harṣada - dawać radość. A co jeszcze daje radość? Oczywiście Tora. Przypadek? Nie sądzę. ;)

Dobrze, że ustały ofiary ze zwierząt. Bogu chyba milsza jest ofiara z naszego czasu i życia. A ofiara Jezusa sprawiła, że te ze zwierząt nie są już potrzebne.

Nie umiem rozeznać czy Bóg w swym zamyśle zakładał konieczność składania ofiar ze zwierząt. Przecież to też jego stworzenie. Ale dopuszczam do siebie myśl że w każdym pokoleniu Bóg wymaga od człowieka takiej ofiary, jaką pojmuje także nasz rozum. Być może kiedyś nie potrafiliśmy inaczej pojąć sedna ofiary niż pozbawiając życia niewinne stworzenie. A dopiero Mesjasz Chrystus pokazał Żydom że ofiara może być bardziej adekwatna. Cieszę się że powoli dorastamy do tego obrazu Boga oraz obrazu ofiary. Gdy czytałem ten tekst i pytanie, przypomniał mi się ten fragment psalmu: Ps 40, 7-9 "Nie chciałeś ofiary krwawej ani obiaty, lecz otwarłeś mi uszy; całopalenia i żertwy za grzech nie żądałeś. Wtedy powiedziałem: «Oto przychodzę; w zwoju księgi o mnie napisano: 9 Jest moją radością, mój Boże, czynić Twoją wolę, a Prawo Twoje mieszka w moim wnętrzu»" Więc może najpierw warto zważyć czy faktycznie jesteśmy wierni Słowu.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]