Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zaczytanych wakacji!

Zaczytanych wakacji!

13.06.2016
Czyta się kilka minut
Już za chwilę kończy się rok szkolny, a wraz z nim kolejny cykl „Lekcji czytania”. Przypomnijmy więc, gdzie dotarliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji Tygodnika Powszechnego i jakie są efekty naszych literackich podróży.
58 spotkań w 31 miejscowościach – to bilans ostatniej edycji „Lekcji czytania” Fot. Kamila Zarembska dla „TP”
5

58 lekcji. Od początku września 2015 do końca roku szkolnego zorganizowaliśmy 57 „Lekcji czytania” w 31 miejscowościach. Ostatnia, 58. lekcja w tym sezonie odbędzie się w lipcu na Festiwalu Slot Art w Lubiążu i poprowadzi ją Michał Sowiński.
Spotkania odbyły się m.in. w Chojnicach, Pszczynie, Krakowie, Tarnowie, Nowym Targu, Gilowicach, Gdańsku, Krośnie, Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim, Bielsku-Białej, Chorzowie, Kleszczowie, Tychach, a wciąż przychodzą kolejne zgłoszenia z Polski, ale także z zagranicy. Z naszą akcją po raz kolejny gościliśmy także w Londynie.

„Lekcje czytania” na festiwalach i nie tylko. Jak co roku, nie mogło nas zabraknąć na największym festiwalu literackim w Europie Środkowej, współorganizowanym przez Fundację Tygodnika Powszechnego – Festiwalu Conrada w Krakowie. To właśnie tu w 2009 r. narodził się pomysł akcji.
„Lekcje czytania” odbyły się także na zaproszenie i we współpracy m.in. z gdańskim festiwalem Europejski Poeta Wolności, festiwalem Logos Fest w Tychach oraz współorganizowanym przez naszą Fundację – krakowskim Festiwalem Copernicus. Nawiązaliśmy również współpracę z biblioteką Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i ze stowarzyszeniem Podgórze.pl, które prowadzi otwarte spotkania z literaturą w ramach akcji Podgórze Pełne Słów.

Spotkania z młodzieżą prowadzili: Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Jarosław Borowiec, Bartosz Brożek, Maciej Dajnowski, Mateusz Hohol, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Jerzy Jarniewicz, Anna Kałuża, Ryszard Koziołek, Katarzyna Kubisiowska, Bartłomiej Kucharzyk, Łukasz Kwiatek, Michał Lachman, Łukasz Lamża, Adam Lipszyc, Małgorzata Łukasiewicz, Michał Olszewski, Kazimierz Ożóg, Andrzej Skrendo, Jerzy Sosnowski, Kazimiera Szczuka, Piotr Śliwiński, Michał Tabaczyński, Anna Wasilewska i Marcin Żyła.

Podczas „Lekcji czytania” uczestnicy rozmawiali o twórczości: Leszka Kołakowskiego, Zbigniewa Herberta, Temple Grandin, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Tomasza Różyckiego, Brunona Schulza, Julii Hartwig, Doroty Masłowskiej, Raymonda Roussela, Rainera Marii Rilkego, Patricka Süskinda, Georges’a Pereca, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Gabrieli Zapolskiej, Edwarda Stachury, Stanisława Barańczaka, Tomasza Różyckiego, Franza Kafki, Olgi Tokarczuk, Olgi Stanisławskiej, Roberta Pucka, Juliana Kornhausera, Josepha Conrada, Stéphane’a Mallarmégo, Bohdana Zadury, Piotra Pazińskiego, Jerzego Pilcha, Jacka Dukaja, Witolda Gombrowicza, Marka Nowakowskiego, Andrzeja Szczypiorskiego, Tadeusza Konwickiego, Włodzimierza Odojewskiego, Joanny Bator, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Sosnowskiego, Andrzeja Sosnowskiego, Igora Ostachowicza, Jorgego Luisa Borgesa, Rafała Wojaczka, Stanisława Grochowiaka, Williama Szekspira, Williama Carlosa Williamsa, Andrzeja Bursy, Umberta Eco, Konstandinosa Kawafisa, Leonarda Cohena oraz Jana Józefa Szczepańskiego, Tadeusza Peipera i Dariusza Rosiaka.

„Lekcje czytania 2.0” – sześć spotkań w Chojnicach W tym roku zorganizowaliśmy kolejne „Lekcje czytania 2.0” – spotkania w formie kursu z programem cyklicznych dyskusji i rozbudowaną listą lektur– w ramach których od listopada do kwietnia Maciej Dajnowski z Uniwersytetu Gdańskiego spotykał się z uczniami w II LO w Chojnicach. Na udział w cyklu „2.0” czeka kolejnych kilka szkół.

Zostań naszym mecenasem! Jak już informowaliśmy, w tegorocznym programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja Czytelnictwa” odmówiono nam kontynuacji dofinansowania „Lekcji czytania” w formie dotacji, jaką projekt otrzymywał nieprzerwanie przez ostatnie 5 lat, która stanowiła ok. 2/3 jego budżetu. Także złożone przez nas odwołanie od tej decyzji nie przyniosło sukcesu. Mimo tych trudności nie poddajemy się – dzięki naszym partnerom i mecenasom nadal organizujemy „Lekcje czytania”, choć w zmniejszonym wymiarze. Niemniej, aby zapewnić możliwość uczestniczenia w akcji wszystkim szkołom i bibliotekom, które wciąż oczekują na nasze spotkania, potrzebujemy wsparcia miłośników czytania lub instytucji, które chciałyby – podobnie jak Uniwersytet Łódzki – przyłączyć się do naszego projektu i wspomóc go finansowo, organizacyjnie i promocyjnie. W gronie partnerów „Lekcji czytania” z radością witamy Quad Graphics, jedną z największych firm poligraficznych w Europie, która drukuje m.in. także „Tygodnik Powszechny”, oraz Muzeum Narodowe w Krakowie, w którego gościnnych przestrzeniach odbyły się nasze wydarzenia podczas tegorocznego, majowego Festiwalu Copernicus i z którym planujemy po wakacjach cykl „Lekcji” tematycznych.
Tymczasem dziękujemy za aktywny udział wszystkim uczestnikom akcji i – miejmy nadzieję – do zobaczenia w nowym roku szkolnym 2016/17! Dziękujemy także szkołom i instytucjom, które zaangażowały się w naszą akcję finansowo, by umożliwić uczniom uczestnictwo w tych spotkaniach. ©℗

Udanych wakacji – koniecznie z literaturą!
Chcesz nas wesprzeć lub dowiedzieć się więcej o akcji?
Napisz na lekcjeczytania@tygodnik.com.pl, odwiedź nas na: powszech.net/lekcjeczytania i na Facebooku / LekcjeCzytania

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]