Reklama

Zaczytanych wakacji!

Zaczytanych wakacji!

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Kolejny cykl „Lekcji czytania” za nami, a przed nami – doskonały czas na nadrobienie książkowych zaległości.
Spotkanie z KATARZYNĄ KUBISIOWSKĄ, II LO w Rabce-Zdroju / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
Spotkanie z KATARZYNĄ KUBISIOWSKĄ, II LO w Rabce-Zdroju / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
D

Dzięki naszym partnerom i mecenasom od września ubiegłego roku do końca czerwca odbyło się w sumie ponad 60 spotkań; ostatnie z nich – z Ryszardem Koziołkiem i „Latarnikiem” Henryka Sienkiewicza – 19 czerwca w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju.

W ciągu ostatniego roku szkolnego uczestniczyliśmy m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA, odbywającym się w Jeleniej Górze, gdańskim Festiwalu Europejski Poeta Wolności, bydgoskim Festiwalu Literatury „Prze-czytani”, w krakowskich Urodzinach Lema czy w Tyskim Festiwalu Słowa LOGOS FEST oraz naturalnie w Festiwalu Copernicus i Festiwalu Conrada. Odwiedzaliśmy także (ponownie) gościnne progi gdańskiej Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności. Na dłużej – mamy nadzieję – zagościliśmy też w cyklu spotkań organizowanym w zgierskim Parku Kulturowym Miasto Tkaczy oraz podczas chojnickiej Wiosny Literackiej. Dziękujemy za zaproszenia na wszystkie te fantastyczne imprezy!

Poza tym odwiedziliśmy: Olecko, Ełk, Żywiec, Koźmin Wlkp., Kielce, Niepołomice, Żuromin, Rypin, Sieradz, Lublin, Gryfice, Bełchatów, Zduńską Wolę, Łochów, Tarnowskie Góry, Gorzów Wlkp., Warszawę, Człuchów, Sokołów Podlaski, Opole, Andrychów i Rabkę-Zdrój.

W ubiegłym roku królował Joseph Conrad – w ramach obchodów Roku Conrada w całej Polsce odbyło się 25 spotkań w cyklu „Lekcje czytania Conrada 2017”, który zrealizowaliśmy w ścisłej współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Tegorocznymi tematami spotkań była także twórczość Franza Kafki, Stanisława Lema, Czesława Miłosza, Hansa Christiana Andersena, Fiodora Dostojewskiego, Witolda Gombrowicza, Chinuy Achebego, Stanisława Wyspiańskiego, Brunona Jasieńskiego, Elizabeth Bishop, Juliana Tuwima, Cypriana Kamila Norwida, Swietłany Aleksijewicz, Wojciecha Młynarskiego, Michała Hellera, Etgara Kereta, Jerzego Pilcha, Zbigniewa Herberta czy Pawła Sołtysa.

Nasze zaproszenie do rozmowy z uczestnikami „Lekcji” przyjęło grono znakomitych pisarzy, literaturoznawców, tłumaczy i dziennikarzy, m.in.: Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Krystyna Dąbrowska, Maria Dąbrowska-Majewska, Anna Dziewit-Meller, Mikołaj Grynberg, Magdalena Heydel, Jakub Kornhauser, Dariusz Kosiński, Ryszard Koziołek, Katarzyna Kubisiowska, Łukasz Kwiatek, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Jerzy Jarniewicz, Michał Lachman, Łukasz Lamża, Małgorzata Łukasiewicz, Michał Paweł Markowski, Grzegorz Olszański, Michał Olszewski, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jerzy Sosnowski, ­Piotr Śliwiński, Maciej Świerkocki, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marcin Żyła.

Szczególnie dziękujemy Uniwersytetowi Łódzkiemu, który od lat jest naszym partnerem i mecenasem. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do Krakowskiego Biura Festiwalowego i Krakowa Miasta Literatury UNESCO, drukarni Quad Graphics, SALESmanago oraz do wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w pozyskanie środków i organizację „Lekcji czytania”.

W sposób wyjątkowy dziękujemy tym, bez których nasza akcja nie miałaby racji bytu – czyli wszystkim zaczytanym i kochającym literaturę uczestnikom.

Czas sięgnąć po wakacyjne lektury i przygotować się na kolejne literackie wyzwania, które wrócą wraz z „Lekcjami” w nowym roku szkolnym! ©℗

Spotkania w roku 2018 odbywały się mimo odmowy finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wciąż wiele instytucji zgłasza się z prośbą o zorganizowanie „Lekcji czytania” u siebie. Dlatego nieodmiennie zachęcamy do kontaktu z Fundacją Tygodnika Powszechnego (fundacja@tygodnik.com.pl) osoby, które chciałyby wesprzeć naszą akcję społeczną.

Galeria zdjęć
 • DARIUSZ KOSIŃSKI, Festiwal Pestka, Jelenia Góra / FOT. TOMASZ RACZYŃSKI / FESTIWAL PESTKA
 • MAGDALENA HEYDEL o „Jądrze ciemności”, LO w Andrychowie / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
 • ANNA DZIEWIT-MELLER, I LO w Sokołowie Podlaskim / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
 • MIKOŁAJ GRYNBERG, II LO w Chojnicach / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
 • Spotkanie z WOJCIECHEM BONOWICZEM, LO w Odolanowie / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
 • KRYSTYNA DĄBROWSKA na festiwalu Europejski Poeta Wolności / FOT. EPW / IKM GDAŃSK
 • AGNIESZKA WOLNY-HAMKAŁO podczas festiwalu Pestka, Jelenia Góra / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
 • GRZEGORZ JANKOWICZ z uczniami ZS nr 3, Jastrzębie-Zdrój / FOT. ARCHIWUM SZKOŁY
 • MICHAŁ LACHMAN, Zgierz / FOT. ARCHIWUM MIASTA ZGIERZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]