Reklama

Za tydzień w „Tygodniku”

Za tydzień w „Tygodniku”

30.07.2019
Czyta się kilka minut
Śląsk powstańczy 1919–1921
S

Sto lat temu, 16 sierpnia 1919 roku, wybuchło pierwsze z trzech śląskich powstań. Tego dnia zaczęła się również wojna polsko-niemiecka: niewypowiedziana, ale realna i krwawa wojna o Górny Śląsk. O tym opowiemy w specjalnym dodatku historycznym:

▪ RYSZARD KACZMAREK przedstawi ten konflikt: jeden z wielu, które toczyła wtedy odrodzona Rzeczpospolita, a który miał trwać długie dwa lata, aż do rozejmu w lipcu 1921 r. Jak on wyglądał z perspektywy Śląska, a także Warszawy i Berlina oraz Londynu i Paryża?

▪ ELŻBIETA SZCZEPAŃSKA-LANGE opowie, jak latem 1920 roku warszawscy artyści wyruszyli na Śląsk, by walczyć o serca i umysły. Ich bronią była opera, zwłaszcza utwory Moniuszki. Nie była to wyprawa bezpieczna...

▪ Czy sto lat temu mogło powstać samodzielne państwo górnośląskie, niezależne od Polski i Niemiec? Na to pytanie – wbrew pozorom wcale nie abstrakcyjne – odpowie ZBIGNIEW ROKITA.

▪ Mit powstańczy jest na Górnym Śląsku wciąż i na nowo obecny. O tym, jak przetrwał, jak podnosił się i trwał, choć w czasach PRL manipulowały nim ówczesne władze, i jak wygląda dzisiaj, opowie SEBASTIAN ROSENBAUM.

„TYGODNIK” Z DODATKIEM W KIOSKACH OD ŚRODY 7 SIERPNIA

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]