Reklama

Za, a nawet przeciw: Watykan i prawo o homofobii

Za, a nawet przeciw: Watykan i prawo o homofobii

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Stolica Apostolska nie jest przeciwna antydyskryminacyjnym przepisom – zapewnia kard. Pietro Parolin po ujawnieniu jego poufnej notatki do ambasadora Włoch o zastrzeżeniach Watykanu wobec nowych przepisów o homofobii.
S

Sekretarz stanu tłumaczy, że obawy budzi nie sama ustawa, ale jej nieprecyzyjność: za dyskryminacyjne może zostać uznane mówienie o wyższości małżeństwa kobiety i mężczyzny nad związkiem homoseksualnym – a więc nauczanie Kościoła.

Sprzeciw budzi też obowiązek świętowania „Narodowego dnia walki z homofobią” w szkołach i instytucjach – także katolickich. Watykan uważa, że zakaz dyskryminacji, jak najbardziej słuszny, nie może być równoznaczny z nakazem afirmacji.

„Nota werbalna” to w dyplomacji najbardziej delikatna i poufna forma zwrócenia uwagi na problem – wyjaśnia sekretarz stanu. I dodaje, że papież był powiadomiony o treści i formie notatki, choć z pewnością nie spodziewał się, że zostanie ujawniona i wykorzystana politycznie, zwłaszcza przez prawicę, która walczy o całkowite odrzucenie ustawy. ©℗

Więcej na powszech.net/zaanawetprzeciw

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]