Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Dodatek: Magazyn Literacki: XXV lat wolnej literatury w Polsce (7-8/2014)
Dodatek "Magazyn Literacki: XXV lat wolnej literatury w Polsce (7-8/2014)" ukazał się wraz z numerem:
TP 37/2014
.
Spis treści numeru
Artykuły w dodatku
MOJE STORY
Bartosz Minkiewicz
Debiutuj, nie bądź psem Luriego
Piotr Śliwiński
Chciałem o wakacjach, że można dużo czytać, niedużo pisać, a tu takie coś: „Tygodnik” – piórem Pawła Potoroczyna – zniechęca do debiutu...
Mój typ
Inga Iwasiów
Rozumiem swoje obowiązki, wynikające z przynależności do wąskiej grupy zawodowo czytających, ale chciałabym prawa do egocentrycznego zapatrzenia w twórczość…
Życie spełnione
Ks. Adam Boniecki
Opowieść o sobie jednego z najbardziej znanych w Polsce księży. Wywiad-rzeka pozwala poza niezłomnym obrońcą zasad zobaczyć człowieka.
Mówi arcybiskup Hoser
Ks. Adam Boniecki
„Wtedy zdecydowaliśmy, że zamiast wywiadu prowadzonego przez dziennikarza nagramy rozmowę dwóch – ośmielę się powiedzieć – bliskich sobie ludzi Kościoła:…
Musiał już wcześniej być taki
Ks. Adam Boniecki
Jeśli dziś piszę o wywiadach-rzekach z księżmi, muszę przypomnieć księdza Jana Kaczkowskiego.
Cegła księdza Michała
Ks. Adam Boniecki
Ksiądz Michał Czajkowski 3 października kończy 80 lat. Być może to ów próg zainspirował go do wydania wielkiego tomiszcza (1064 stron drobnym drukiem!).
Pytania i paradoksy
Stanisław Bajtlik
Dziś książka dla miłośników rozrywek intelektualnych na wysokim poziomie, w lekkiej formie opowiadająca o najważniejszych problemach współczesnej fizyki, które…
Poważnie i niepoważnie
Joanna Olech
Książek stawiających dorosłych w złym świetle nie ma na liście lektur szkolnych. A szkoda.
Firma portretowa
Jerzy Franczak
Gdy czytam książkę Susan Sontag, odnoszę wrażenie, że słyszę jej dawny głos. Jednak w porównaniu ze starszymi tekstami coś się zmieniło: żarliwą polemistkę…
Wiersze w formie
Piotr Śliwiński
Żuchowskiego interesują prócz wyzwań formalnych dwa główne parametry życia: namiętność i krótkość, które stara się w swych wierszach odzwierciedlić.
Rewolucje prawników
Agnieszka Sabor
Hilary Mantel dowodzi, że czas literatury epickiej jeszcze nie minął. Choć kto wie, czy nie jest ona możliwa wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Jeśli tak, „God…
Opis katastrofy
Grzegorz Jankowicz
Sebald przebył długą drogę: od badacza europejskiej powieści do prozaika tworzącego historię naturalną dwudziestowiecznej katastrofy.
Przyjaciel buntownik
Marcin Rychter
Gwałtowne zmiany tematu i rejestru, paradoksy, niechlujność, chropawy ton, obelgi wymieszane z patosem i przesłodzoną egzaltacją – tak pisał Rozanow.
Nuta człowiecza
Andrzej Franaszek
Na bibliotecznych półkach możemy położyć 9 tomów „Pism zebranych” Józefa Czechowicza. Poety zmarłego przed 75 laty, ale i dziś przykuwającego uwagę wyobraźnią…
Trup na urlopie
Radosław Kobierski
Dwa obrazy na początek. Jeden od drugiego dzieli 10 kilometrów i niemal 70 lat. Bardzo możliwe, że łącząc je ze sobą, dokonuję nadinterpretacji.
Świat homogenizowany
Małgorzata Rejmer
Niemal w tym samym czasie czytałam powieści „Londyn NW” Zadie Smith i „Amerykaanę” Chimamandy Ngozi Adichie. Tę pierwszą – z uwagą i wzruszeniem, tę drugą – z…
Śmierć jako początek
Małgorzata Rejmer
Odkąd na Facebooku wprowadzono opcję dodawania materiałów wideo, moi znajomi prześcigają się w umieszczaniu filmików z bystrymi zwierzętami.
Zaczynamy myśleć inaczej?
Beata Stasińska
,
Olga Byrska
Beata Stasińska, wydawczyni i animatorka kultury: Stary świat odchodził. W nowym, niby tak pożądanym, niełatwo było się odnaleźć. Dobry czas dla arywistów,…
W poszukiwaniu suwerenności
Przemysław Czapliński
Odbiorca literatury nie czeka dziś, aż literatura odzyska autonomię, lecz sam zaczyna ją pisać: tworzy powieść i korzystając z internetowych kanałów…
Dezorientacja
Inga Iwasiów
Gdybym miała wybrać jedno słowo określające pole literackie po 1989 r., wskazałabym rzeczownik „dezorientacja”. Być zdezorientowaną to dla mnie wyzwanie, nie…
Wprowadzenie
TP
W jaki sposób rozwijała się literatura polska w ostatnim ćwierćwieczu? Jak zmieniała się sytuacja pisarek i pisarzy? Jakim przemianom podlegał rynek książki?…