Wykorzenić niewykorzenialne

„Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: »Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!«, a byłaby wam posłuszna” (Łk 17, 5-9).

20.11.2018

Czyta się kilka minut

Jezus w liturgii postawił nam niedawno obraz rzeczy podwójnie niemożliwej. Morwa ma rozbudowany system korzeniowy – tak rozległy, że jego odkopanie graniczy z cudem. Gdyby komuś udał się ten zabieg, to już z całą pewnością podjęcie się kolejnego: posadzenia tej morwy w morzu, uznałby za niewykonalne. O czym mówi Jezus? Do jakich sytuacji się odnosi?

Odpowiedź przychodzi w 17. rozdziale Łukasza: „Niemożliwe jest, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! (...) Jeśliby [brat twój] siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: »Żałuję tego«, przebacz mu!”.

Co się wydaje podwójnie niemożliwe do wykorzenienia? Odpowiedź pierwsza brzmi: zgorszenie. A w szczególności: zgorszenie „małych”. „Skandal” – gr. skandalon – to jedno z najczęściej powracających dzisiaj słów w odniesieniu do życia kościelnego. Jego rozmiary przerażają, obezwładniają. Wielu pyta: czy możliwe jest jego wykorzenienie? Czy możliwe jest także wykorzenienie konsekwencji tych przestępstw, popełnionych w szczególności przez duchownych, z duszy, wrażliwości, psychiki ofiar? Czy nie jest tak, że będą musiały się z nimi zmagać przez całe życie? Czy możliwe jest, by odbudowały w sobie poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do Kościoła?


Po stronie ofiar: o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, zmowie milczenia i innych grzechach polskiego Kościoła piszemy konsekwentnie od lat. Wybór najważniejszych tekstów „TP” z ostatniego dwudziestolecia na temat, który wstrząsa dziś Polską, w bezpłatnym i aktualizowanym, internetowym wydaniu specjalnym.


Zgorszenie niejedno ma imię. Nie musi być związane z przestępstwami pedofilskimi. Głęboko gorsząca może być również kościelna chciwość. Lub pycha. Lub uwikłanie w realną politykę. Mogą wygnać ludzi z Kościoła na całe lata. Dramatyczne doświadczenie Kościoła – zakorzenione w sercu i pamięci człowieka jak morwa. Zgorszenie. Jezus mówi: Uważajcie na siebie!

Drugim doświadczeniem, które może się w sposób wręcz nieusuwalny zakorzenić w moim sercu, jest doznana krzywda. Tym razem to mnie ktoś krzywdzi. Nie raz, nie dwa. Siedem razy w ciągu dnia. „Siedem” może znaczyć: nieustannie. Jezus mówi: Przebaczaj. I to natychmiast, za każdym razem. Nie odkładaj przebaczenia na później. Dlaczego?

Dlatego że ludzka wina rozrośnie się we mnie szeroko i głęboko; poczucie krzywdy opanuje moje myślenie i emocje, będzie determinować moje reakcje i zachowania. Jezus mówi: Wyrzuć to z siebie w głębokości morskie (zakop to z korzeniami na dnie morza) – tak by już nie mogło wypłynąć. W taki sposób z naszymi winami postępuje Bóg. Nam jednak trudno się „pożegnać” z pamięcią o krzywdzie i z pragnieniem rewanżu.

Czy jest na ten dramat (jeden i drugi) jakieś lekarstwo? Jest. Wiara jak ziarnko gorczycy. Wiara to znaczy rzeczywiste spotkanie z żyjącym, zmartwychwstałym Panem. Choćby najmniejsze (pięć minut modlitwy dziennie). Ale prawdziwe. To nie naiwność. To obietnica. ©

Czytaj także: Artur Sporniak: Ważny głos biskupów

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 48/2018