Reklama

Zielona Góra. Spotkanie Klubu "Tygodnika Powszechnego"

wtorek, 26.09.2017, 17:00
Zielona Góra
Zapraszamy na wykład Beaty Halickiej. Temat spotkania: "Mieszkańcy Ziem Zachodnich w poszukiwaniu tożsamości". Miejsce spotkania: Piekarnia Cichej Kobiety. Wstęp wolny!

Wykład Beaty Halickiej - Kim byli pierwsi osadnicy Ziem Zachodnich? Skąd przybyli i czy opuścili swoje rodzinne strony dobrowolnie? Co zastali w pierwszych powojennych latach na „Polskim Dzikim Zachodzie” i kiedy zaczęli nazywać to miejsce nowym domem?
Beata Halicka opowie jak po często traumatycznych przeżyciach wojennych i przymusowej migracji ludzie ci zostali skonfrontowani z niemieckim dziedzictwem kulturowym i na ile udało im się zadomowić, zbudować nowe społeczeństwo i oswoić obcy im krajobraz. Nie zabraknie też pytań o to, czy dziś czujemy się nad Odrą u siebie i kim są dla nas obcy?
Beata Halicka jest kulturoznawczynią, profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym w Collegium Polnicum w Słubicach, a także profesorem gościnnym uniwersytetów w Calgary, Chicago i El Paso, gdzie wykładała historię kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się zagadnieniami migracji przymusowych w XX wieku, nacjonalizmem, stosunkami polsko-niemieckimi, problematyką tożsamości na pograniczach oraz kwestiami kultury i polityki pamięci.
Jest autorką wyróżnionej Nagrodą Identitas w kategorii najlepsza historyczna książka roku 2016 publikacji pt. „Polski Dziki Zachód”. Przymusowe migracje i kulturowe oswajanie Nadodrza 1945-48 oraz wyboru pamiętników osadników pt. „Mój dom nad Odrą”.

 

Więcej o działalności Klubów "Tygodnika Powszechnego" TUTAJ>>>