Reklama

Zielona Góra. Dieter Bingen - moje spojrzenie na Polskę

czwartek, 17.10.2019, 18:00
Zielona Góra
Zapraszamy na spotkanie "Dieter Bingen - moje spojrzenie na Polskę" organizowane przez Klub "Tygodnika Powszechnego" w Zielonej Górze. Gościem spotkania będzie Dieter Bingen, niemiecki historyk i politolog, znawca Polski, inicjator budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II Wojny Światowej.

Prof. Dieter Bingen w 1999 roku został dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen Institut) w Darmstadt, ośrodka informacyjno-badawczego, którego zadaniem jest pogłębianie wzajemnej wiedzy na temat życia społeczno-politycznego i kulturalnego w Polsce i w Niemczech. Instytut powstał w 1980 r. z inicjatywy m.in. Karla Dedeciusa w celu poprawy wzajemnych stosunków między Polską a Niemcami.

Zainteresowania Dietera Bingena to: współczesna historia i polityka Polski, polski system polityczny, religia i kościół po 1945 r., Polska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, transformacja systemów politycznych i systemów w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, stosunki niemiecko-polskie, polityka integracyjna w Europie.

Prof. Bingen został wyróżniony dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitny wkład w promocję Polski na świecie” (2006), W roku 2013 otrzymał Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, a w 2014 roku Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Miejsce spotkania: Piekarnia Cichej Kobiety.