Reklama

Wielkie Pytania w Krakowie. Wykład Piotra Winkielmana

piątek, 22.11.2019, 18:00
Kraków
Zapraszamy na wykład prof. Piotra Winkielmana "Ucieleśniony język emocji. Jak umysł radzi sobie z uczuciami?" w ramach projektu Wielkie Pytania w Krakowie. Wykład odbędzie się 22 listopada o godzinie 18:00 przy ul. Brackiej 12. Wstęp wolny, transmisja na żywo na kanale youtube.com/copernicusceter

★ ★ Jak umysł przetwarza nacechowane emocjonalnie pojęcia i sytuacje?
★ ★ Czy emocje, takie jak gniew czy radość, mogą wpływać na nasze poznanie?
★ ★ Czy emocje są czymś irracjonalnym?

Nasze ciało odgrywa ogromną rolę w tym, jak poznajemy świat.

★ Dychotomia między ciałem a czystym umysłem, zarysowana już przez Kartezjusza, straciła zdecydowanie na popularności wśród współczesnych psychologów i kognitywistów. Twierdzą oni, że gdyby nie ciało i emocje, procesy poznawcze byłyby po prostu niemożliwe. To, jak rozumiemy świat, w znacznym stopniu zależy od tego, jakie bodźce docierają do naszych zmysłów, a to z kolei od struktury naszych ciał (inaczej doświadcza świata człowiek, a inaczej trzmiel czy ośmiornica).

★ Ciało jest medium, które sprawia, że postrzegamy innych ludzi jako podobnych do nas samych. Emocje, wyrażane przez gesty i ekspresje mimiczne, również wpływają na to, jak zapamiętujemy zdarzenia, wracamy do nich pamięcią, a ogólniej jak rozumiemy rzeczywistość. Gdyby nie ciało i emocje, po prostu nie byłoby nas ani kultury.

Odwołując się do wyników własnych badań behawioralnych i neurokognitywnymch, także wykorzystujących androidy, o roli ciała i emocji w funkcjonowaniu naszych umysłów opowie profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą “DIALOG” w latach 2016-2019.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem