Reklama

Warszawa. "Kościół przyszłości. Stracone dziedzictwo"

czwartek, 06.12.2018, 18:00
Warszawa
Zapraszamy na spotkanie „Kościół przyszłości, wizja niezrealizowana Stracone dziedzictwo abp. Józefa Życińskiego i papieża Jana Pawła II?” organizowane przez Klub "Tygodnika Powszechnego w Warszawie, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Wydawnictwo Więź. Goście spotkania: Aleksandra Klich i ks. Alfred Wierzbicki rozmawiać będą o dziedzictwie Józefa Życińskiego i Jana Pawła II, dwóch wielkich postaci Kościoła, których wizje łączyło przekonanie, że świat musi mieć sens, bo życie ludzkie musi mieć sens i rolą Kościoła jest ten sens przybliżać. Miejsce: Sala KIK.

„Jestem przekonany, że chrześcijaństwo ma do odegrania wielką rolę w odbudowywaniu nadziei i sensu życia” – mówi już na pierwszych stronach książki „Życie musi mieć sens” abp Józef Życiński. A co z Kościołem? Jak postrzegali jego rolę dwaj wyjątkowi duszpasterze i jakie przesłanie dla niego pozostawili?

Ks. Alfred Wierzbicki w swoich esejach „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa” przedstawia wizję papieża wobec wielu problemów współczesnego świata i Kościoła.
„Jest to książka o roli przemiany w nauczaniu współczesnego Kościoła, jakiej dokonał Sobór Watykański II, którego wielkim inspiratorem i współtwórcą okazał się Jan Paweł II. Jest to więc tyleż książka o dziedzictwie Jana Pawła II i jego usytuowaniu we współczesnym świecie, co o dziedzictwie samego Soboru”.

Aleksandra Klich w rozmowach z abp. Józefem Życińskim zatytułowanych „Świat musi mieć sens” zadaje pytania o ważne wyzwania współczesności, takie jak feminizm, in vitro, eutanazja, strach, samotność, cierpienie, wychowanie, a także rolę Kościoła w ich podejmowaniu.
„Był to człowiek, którego Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo cenił i wskazywał na niego jako na jednego z tych kapłanów, którego należy brać pod uwagę do posługi w Kościele w Polsce. Zarówno jego przygotowanie intelektualne, jak i duchowe oraz jego osobowość były przesłankami, które wskazywały na niego, jako na człowieka, który może wnieść dużo dobrego w rzeczywistość przemian w Polsce po 1989 r.” – stwierdził prymas Polski po śmierci arcybiskupa (luty 2011).

 

Podczas spotkania będzie możliowść zakupienia książki.