Reklama

Warszawa. 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

czwartek, 19.04.2018 (Całodzienne)
Warszawa
19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Jednym z ambasadorów akcji jest ks. Adam Boniecki. Przez cały dzień 1500 wolontariuszy będzie wręczać na ulicach Warszawy papierowe żonkile- symbol pamięci o powstaniu. O godzinie 20.00 odbędzie się uroczysty koncert "Łączy nas pamięć".

KONCERT "ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ"

O godzinie 20.00 odbędzie się uroczysty koncert "Łączy nas pamięć". Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Chór Filharmonii Narodowej. W programie wydarzenia m.in. prawykonanie utworu Radzimira Dębskiego (JIMKA) napisanego specjalnie z tej okazji. Wstęp na koncert jest wolny.

Więcej informacji o koncercie TUTAJ>>>

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

 

FOT. KAJUS W. PYRZ/ ŹRÓDŁO: http://www.polin.pl/pl/zonkile
FOT. KAJUS W. PYRZ/ŹRÓDŁO: http://www.polin.pl/pl/zonkile

Materiały edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN w ramach akcji Żonkile dostępne są TUTAJ>>>