Reklama

Tychy. Dzień Wolnej Sztuki

sobota, 22.04.2017, 12:00
Tychy
Zapraszamy Państwa do Muzeum Miejskiego w Tychach, które po raz trzeci uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki. Ideą tej ogólnopolskiej akcji jest zachęcenie zwiedzających do pogłębionej refleksji nad dziełem. W czasie tegorocznej edycji Muzeum ponownie przybliży „eksponaty” nietypowe. W przestrzeni wystawy "Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty" uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję szczegółowo zapoznać się z projektami i fotografiami pięciu wybranych obiektów. Będą to: dawny pawilon Klubu Górniczego NOT w Tychach, dawny pawilon jordanowski w Tychach, budynek banków PKO, NBP i BS oraz PZU w Tychach, hala sztucznego lodowiska w Tychach, budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu projektowany od 1957 roku i realizowany etapami do roku 1985. Wybrane obiekty omówi kurator wystawy, historyk sztuki Patryk Oczko.

Opis obiektów, które będą prezentowane w ramach akcji na wystawie „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty”:

1.     Dawny pawilon Klubu Górniczego NOT w Tychach
Został zaprojektowany w 1961 roku i oddany do użytku w 1964 roku. Ma on lekką formę,  uzyskaną poprzez osadzenie plastycznie ukształtowanej kondygnacji piętra na cofniętej względem niej prostej bryle parteru, tworzącej swoistą bazę.
Oprócz Klubu Górniczego we wnętrzach mieściła się pierwotnie biblioteka dla mieszkańców sąsiednich osiedli oraz sklepy.

2.     Dawny pawilon jordanowski w Tychach
Został zaprojektowany w latach 1960-1962 i zrealizowany w latach 1963-1964. Jego bryła jest niska i ma zdecydowanie horyzontalny układ. Obiekt od południa otwiera się na ogród – wzdłuż jego murów biegną licowane kamieniem tarasy, a od wschodu rozciągają się trzy rytmicznie zakomponowane werandy. W budynku mieści się obecnie MDK nr 2.

3.     Budynek banków PKO, NBP i BS oraz PZU w Tychach
Został zaprojektowany wraz z Ewą Dziekońską w latach 1970-1973 i zrealizowany w latach 1973-1974. Jego dwukondygnacyjna, wyważona bryła o monumentalizującym charakterze, odzwierciedlała rangę mieszczących się wewnątrz instytucji. Horyzontalny układ został przełamany pionowymi akcentami żelbetowych słupów nośnych. Obecnie obiekt tylko częściowo pełni pierwotne funkcje.

4.     Hala sztucznego lodowiska w Tychach
Została zaprojektowana w latach 1973-1977 i zrealizowana w latach 1977-1978.
Bryła budynku w pierwotnej postaci charakteryzowała się rozległymi przeszkleniami elewacji o rytmicznych podziałach okien, które znakomicie kontrastowały z surowością rozległych partii betonowych. Architekt zaplanował we wnętrzu trybuny liczące ponad trzy tysiące miejsc siedzących.

5.      Budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu projektowany od 1957 roku i realizowany etapami do roku 1985
Układ przestrzenny obiektu tworzą dwa elementy – niski horyzontalny pawilon mieszczący m.in. hall wejściowy oraz rotunda, będąca miejscem ekspozycji obrazu autorstwa Jana Styki, Wojciecha Kossaka i kierowanego przez nich zespołu artystów. Panorama Racławicka jest Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.