Reklama

Poznań. "Nonkonformizm i Kieślowski. Nowe czasy, ten sam »Przypadek«?"

wtorek, 26.03.2019, 20:00
Poznań
Zapraszamy na spotkanie organizowane przez Klub "Tygodnika Powszechnego" w Poznaniu oraz Kino Pałacowe. Debata "Nonkonformizm i Kieślowski. Nowe czasy, ten sam »Przypadek«?" połączona będzie z seansem filmu Krzysztofa Kieślowskiego.

Spotkanie ma stanowić więc próbę odpowiedzi na pytanie: czy w obliczu zmieniającej się politycznie i społecznie Europy (ale i kina!) Kieślowski nadal dostarczać może interesujących i ważnych odpowiedzi, tak jak było to w okresie „moralnego niepokoju”?”. Inspiracją do odpowiedzi na to pytanie ma być projekcja Przypadku z 1981 r.

Seans poprzedzać będzie dyskusja, zaplanowana jako zderzenie perspektyw: twórczyni biografii reżysera (Katarzyna Surmiak-Domańska), redaktora-seniora „Tygodnika Powszechnego” (ks. Adam Boniecki), historyka (prof. Paweł Stachowiak, UAM) i filmoznawcy (moderujący dyskusję prof. Mikołaj Jazdon, UAM).

Rozmowa, zgodnie z tytułem spotkania, koncentrować się więc będzie wokół moralnych dylematów wspierania/negowania władzy, zależności/niezależności nauki, kultury, dziennikarstwa, kościoła i wszystkich tych obszarów życia zawodowego i społecznego, gdzie bliskie relacje z władzą mogą stawać się podstawą dla trudnych etycznie wyborów każdego człowieka.

Wydana w zeszłym roku książka „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej na nowo otworzyła publiczną debatę o Krzysztofie Kieślowskim i jego twórczości. Wydawać się może, że jego kino zupełnie nie przystaje do współczesności – jest wymagające, refleksyjne, pełne erudycji i bardzo różne od dominujących w świecie filmu trendów, epatujących wszystkim tym, czego u polskiego reżysera brak.

Wydarzenie stanowi wspólną inicjatywę obchodzącego swoje dziesięciolecie poznańskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Kultury Zamek.

 

Osoby powiązane z tym wydarzeniem