Reklama

Ładowanie...

Polsko-niemiecki rok jubileuszowy 2016

wtorek, 04.10.2016, 00:00 do niedziela, 20.11.2016, 00:00
Po letniej przerwie na kulturalną mapę Polski powracają wydarzenia polsko-niemieckiego roku jubileuszowego ŚWIĘTUJEMY! Wśród nich znajdą się: spektakle, przeglądy filmowe, wystawy, instalacje artystyczne, spotkania, warsztaty i koncerty. Jesienią będziemy świętować aż w ośmiu miastach: Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Radomiu, Słupsku, Warszawie oraz Wrocławiu.

ŚWIĘTUJEMY! w całej Polsce

Od wiosny do końca roku Ambasada Niemiec i Goethe-Institut zapraszają mieszkańców Polski do wspólnego świętowania z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Siła zaplanowanych jubileuszowych wydarzeń tkwi właśnie w dobrej współpracy, dlatego do projektu zostało zaproszonych wiele instytucji i ośrodków kulturalnych. W budowaniu kulturalno-społecznego programu uczestniczą dziesiątki polskich i niemieckich artystów, a także aktywistów, dziennikarzy i teoretyków kultury i sztuki.

Film, teatr i sztuka, czyli polsko-niemiecka jesień

We Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty trwa już retrospektywa filmów Wima Wendersa. Wśród innych jesiennych kinowych propozycji znalazł się również program prezentujący twórczość Christopha Schlingensiefa, który odbędzie się w Warszawie w Nowym Teatrze (10-13 października) oraz Gdańsku w CSW Łaźnia (19-21 października), a także Tydzień Filmu Niemieckiego (od 4 listopada), który odwiedzi szesnaście miast. To największy przegląd kina niemieckiego w Polsce, którego zdecydowanym faworytem będzie, nominowany do Oskara i okrzyknięty najlepszym filmem ostatniej dekady, komediodramat „Toni Erdmann”.
 
Warszawskie wydarzenia skupione będą wokół Nowego Teatru oraz istotnych aktualnych tematów społecznych i politycznych. Monster Truck i Theater Thikwa zaprezentują spektakl „Dżyngis Chan”(21-22 października), w którym aktorzy z zespołem Downa wcielą się w role tradycyjnych mieszkańców Mongolii. Przedstawienie gra z naszymi wyobrażeniami na temat „innych”, zarówno w kontekście upośledzenia umysłowego, jak i kolonializmu i rasizmu. Z kolei „Situation Rooms” RIMINI PROTOKOLL (16-20  listopada) to opowieść o 20 osobach z różnych kontynentów, w których życiu kluczową rolę odegrała broń. Publiczność nie obejrzy jednak tej sztuki z perspektywy widowni – przeciwnie, włączy się w sieć zdarzeń wchodząc w labirynt planu filmowego.
 
W Warszawie nie zabraknie również wydarzeń związanych z cyklem Zielone miasto. Ambasada Niemiec zaprasza m.in. na wyjątkową architektoniczną wycieczkę rowerową Zielona Praga w ramach cyklu „Rowerem przez parki i ogrody” (15 października).
 
Świętować będzie również Gdańsk podczas październikowego Tygodnia Niemieckiego (19-26 października) organizowanego przez tamtejszy Konsulat Generalny i Gdański Teatr Szekspirowski. 
W programie znalazły się m.in. występy teatralne, koncerty, wystawy i projekcje filmów. 
 
Po głośnej warszawskiej edycji projekt PLAKATATAK będzie miał swoją odsłonę w Słupsku (26 września-17 października). Dziesięciu projektantów z Polski i Niemiec zaprezentuje w przestrzeni miejskiej plakaty będące wizualnym komentarzem do aktualnych wydarzeń. Projekt stał się również platformą polsko-niemieckiego dialogu pomiędzy twórcami.
 
W Poznaniu Goethe-Institut razem z Art Stations Foundation zaprosi widzów na premierę spektaklu „UUUUU(topia)” Bena J. Riepe (19-20 listopada). To wielowymiarowy projekt performatywny, stworzony przez polskich i niemieckich artystów, w którym słodownie Starego Browaru na tydzień zmienią się w otwartą przestrzeń artystycznej ekspresji – spotkają się tu ze sobą różne rodzaje sztuk wizualnych, a także choreografia, dźwięk i natura. Publiczność będzie miała szansę odkryć pomieszczenia wszelkiej szczęśliwości-utopii, jako alternatywę dla zglobalizowanego świata.
 
A co wydarzy się w Krakowie, Olsztynie i Radomiu? Więcej informacji o programie ogólnopolskim na: www.goethe.de/swietujemy.
 
ŚWIĘTUJEMY! polsko-niemiecki rok jubileuszowy 2016 zorganizowany przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.