Reklama

Ładowanie...

O tożsamości. Spotkanie z Abdulrazakiem Gurnahem | Natura przyszłości

czwartek, 29.09.2022, 19:00
Gościem piątego spotkania w cyklu rozmów Grzegorza Jankowicza „Natura przyszłości”, towarzyszącym Festiwalowi Conrada, będzie Abdulrazak Gurnah, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2021 rok.

Początki pisarstwa Abdularazaka Gurnaha łączą się z jego doświadczeniem migracyjnym. W wieku kilkunastu lat z powodów politycznych opuścił rodzinny Zanzibar i przeniósł się do Anglii, gdzie podjął studia, a następnie pracę na Uniwersytecie Kent. Zmiana miejsca zamieszkania i przeżycia z tym związane, m.in. konfrontacja z ksenofobią i rasizmem angielskiego społeczeństwa, skłoniły go do podjęcia refleksji na temat tożsamości. Nie tylko własnej – choć oczywiście odpowiedź na pytanie, kim jestem, zadawane przez każdego przybysza, było najważniejsze, przynajmniej na początku – ale także dwudziestowiecznych społeczeństw, które na zmianę otwierały swoje granice i uszczelniały je. W dojrzałej twórczości Gurnaha temat ten powraca nieustannie. Pisarz opowiada o nim zarówno z perspektywy historycznej, gdy przywołuje przemiany społeczne okresu kolonializmu, jak i z perspektywy teraźniejszej, gdy przedstawia doświadczenia dzisiejszych migrantów.

  •  Jak zmieniały się warunki społeczne w Afryce Wschodniej w czasach kolonialnych i po odzyskaniu przez Zanzibar niepodległości?
  •  Co jest istotą doświadczenia ludzi zamieszkujących tzw. kraje peryferyjne?
  •  Jak dzisiejsze formy sprawowania rządów wpływają na nasze poczucie tożsamości i jakie nowe koncepcje tożsamości inspirowane są przez zmiany polityczne i kulturowe?
  •  Jak literatura może nam pomóc w uporaniu się z doświadczeniem migracyjnym?
  •  Co dają nam opowieści, których głównym tematem jest tożsamość?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas nadchodzącego spotkania. Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Abdulrazak Gurnah - urodził się w 1948 roku na Zanzibarze. Jest autorem dziesięciu powieści: Memory of Departure, Pilgrims Way, Dottie, Paradise (nominowana do Nagrody Bookera i do Whitbread Award), Admiring Silence, By the Sea (nominowana do Nagrody Bookera i do Los Angeles Times Book Award), Desertion (nominowana do Commonwealth Writers' Prize), The Last Gift, Gravel Heart i Afterlives (Powróceni; nominowana do Walter Scott Prize i do Orwell Prize for Fiction). Profesor emeritus Uniwersytetu Kent, wykładał literaturę angielską i literaturę postkolonialną. Mieszka w Canterbury.

___

Spotkanie odbywa się w trybie online. Transmisję obejrzeć można będzie na:
 FB Conrad Festival
 FB Lubimyczytac.pl
 FB Tygodnik Powszechny
 FB Fundacja Tygodnika Powszechnego
 YouTube KBF
 PLAY KRAKÓW
__

Partnerzy strategiczni cyklu: Allegro, Tygodnik Powszechny
Partnerzy cyklu: Lubimyczytac.pl, Wydawnictwo Karakter

Cykl rozmów „Natura przyszłości” to autorska seria towarzysząca Festiwalowi Conrada już drugi rok. W ostatni czwartek każdego miesiąca Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu, rozmawia z pisarkami, dziennikarzami, filozofkami i innymi twórcami, rozważając niezliczone wątki kryjące się za tytułem cyklu.