Reklama

Ładowanie...

O "Bezpiecznej odległości" Samanty Schweblin - lekcja czytania z Tomaszem Pindlem

piątek, 28.01.2022, 12:00
Podczas pierwszego spotkania z cyklu „Literatura latynoamerykańska jest kobietą. Lekcje Czytania z Instytutem Cervantesa” porozmawiamy o „Bezpiecznej odległości” Samanty Schweblin.

Pochodząca z Argentyny Samanta Schweblin jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej tłumaczonych współczesnych pisarek Ameryki Łacińskiej. Zasłynęła krótkimi opowiadaniami utrzymanymi w klimacie fantastyki, a potem dwiema powieściami: „Bezpieczną odległością” oraz „Kentuki”. Obie powieści na język polski przełożył Tomasz Pindel.

„Bezpieczna odległość” to misternie skonstruowana powieść, w której centrum znajdują się dwie kobiety – Carla i Amanda – oraz ich dzieci – David i Nina. W wyniku dziwnej choroby charakter Davida uległ głębokiej przemianie, a Amanda nieświadomie wyczuwa, że jej córce grozi niebezpieczeństwo.

Powieść podejmuje tematykę ekologiczną, poprzez konwencję grozy, pojawia się w niej także istotny wątek zderzenia tego, co postępowe i nowoczesne, z tym, co naturalne i tradycyjne. Jej fabuła inspiruje do zastanowienia nad relacją człowieka i przyrody, lękami związanymi z życiem w społeczeństwie a także z przyjmowaniem konkretnych ról społecznych. Właśnie o tych problemach zobrazowanych przez Schweblin opowie nam Tomasz Pindel podczas transmisji 28 stycznia o godzinie 12:00.

Link do wydarzenia na Facebooku tutaj.

Transmisja dostępna będzie na:
FB Lekcje Czytania
FB Fundacja Tygodnika Powszechnego
FB Instytut Cervantesa w Krakowie
FB Tygodnik Powszechny

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.

Zapraszamy!


Spotkania cyklu będą odbywać się przez cały rok 2022 w miesiącach szkolnych i będą miały charakter hybrydowy. Spotykamy się online, ale – zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa z uwagi na pandemię – możemy również zorganizować lekcje w Twojej szkole, bibliotece lub innej przestrzeni, w której możemy swobodnie porozmawiać o literaturze. Napisz do nas na lekcjeczytania@tygodnikpowszechny.pl. Tu również prosimy nadsyłać swoje indywidualne zapisy na lekcje, które zorganizujemy stacjonarnie w siedzibach Instytutu Cervantesa i Tygodnika Powszechnego w Krakowie, gdy tylko warunki pandemiczne na to pozwolą.