Reklama

O „Archiwum zagubionych dzieci” Valerii Luiselli – lekcja czytania z Marcinem Żyłą

czwartek, 31.03.2022, 12:00

Zapraszamy do udziału w trzecim spotkaniu z cyklu „Literatura latynoamerykańska jest kobietą. Lekcje czytania z Instytutem Cervantesa”, które poświęcimy powieści Valerii Luiselli, „Archiwum zagubionych dzieci”, wydanej w 2019 roku. Polskie wydanie w tłumaczeniu Jerzego Kozłowskiego ukazało się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Pauza.

Lekcję poprowadzi Marcin Żyła, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, który w swojej pracy dziennikarskiej zajmuje się tematami migracji i uchodźctwa.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Valeria Luiselli to meksykańska pisarka mieszkająca w USA, której twórczość wyraźnie naznaczona jest aktywizmem na rzecz tych, których głos nie dociera do przestrzeni publicznej. Objawił się on szczególnie wyraźnie w dobie kryzysu migracyjnego w połowie drugiej dekady bieżącego wieku, kiedy to na teren USA napływały tysiące nielegalnych migrantów z Ameryki Środkowej, w tym wiele dzieci. Luiselli podjęła pracę wolontariuszki-tłumaczki, a bezpośrednim efektem tego doświadczenia jest esej „Tell Me How It Ends”. Tematyka ta powraca – w rozwiniętej i dopracowanej artystycznie formie – w najnowszej powieści, napisanym po angielsku „Archiwum zagubionych dzieci”

W Polsce ukazały się również dwie inne powieści Valerii Luiselli – „Nieważcy” (W.A.B., 2016, przeł. Katarzyna Okrasko) oraz „Historia moich zębów” (W.A.B., 2017, przeł. Tomasz Pindel).

Wydarzenie obędzie się online 31 marca o godz. 12:00 i dostępna będzie na:
FB Lekcje Czytania
FB Fundacja Tygodnika Powszechnego
FB Instytut Cervantesa w Krakowie
FB Tygodnik Powszechny

„Literatura latynoamerykańska jest kobietą. Lekcje czytania z Instytutem Cervantesa” to cykl spotkań współorganizowanych przez Fundację Tygodnika Powszechnego oraz Instytut Cervantesa w Krakowie, podczas których rozmawiamy o dziełach literackich autorek Ameryki Łacińskiej.