Reklama

Lekcja czytania z Barbarą Klicką o twórczości Laury Freudenthaler

środa, 24.11.2021, 12:00

Na kolejnej listopadowej lekcji czytania porozmawiamy o powieści Laury Freudenthaler „Opowieść o duchach” w przekładzie Elizy Borg. O prozie Freudenthaler opowie Barbara Klicka, a rozmowę z nią poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Na pierwszy rzut oka powieść Laury Freudenthaler opowiada o miłosnych problemach głównej bohaterki Anny, która jest francuską imigrantką i pianistką. Poznajemy ją w chwili, w której bierze roczny urlop, w trakcie którego zamierza napisać podręcznik do muzyki. Wszystko wskazuje na to, że jej partner, Thomas, dopuścił się zdrady i pozostaje w relacji z inną kobietą. Im dłużej jednak czytamy powieść Freudenthaler, tym więcej mamy wątpliwości, których nie pozbędziemy się już do końca. Pojawiają się sygnały, że Anna pewne zdarzenia i osoby jedynie sobie wyobraża. Nie znaczy to jednak, że do zdrady nie doszło. Być może emocjonalny stan, w którym znajduje się bohaterka, jej pobudzona fantazja i autoagresywne gesty są skutkiem traumatycznego przeżycia. Nic tu nie jest oczywiste, nic nie zostaje ostatecznie potwierdzone, żadnej możliwości nie możemy wykluczyć. Freudenthaler opowiada o relacji między ludźmi i o siłach, które ją determinują. Duchy, nawet jeśli nie istnieją, mają na tę relację przemożny wpływ.

Warsztaty zaprezentowane zostaną online na stronie FB Lekcji czytania, FB Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz FB Tygodnika Powszechnego.

Współorganizatorem warsztatów jest Austriackie Forum Kultury.

Dołącz do wydarzenia na FB i oglądaj na żywo!